16 OCAK 2021 Cumartesi 11:47
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-01-2018 19:31   Güncelleme : 16-01-2018 12:06

Dedektif Başkan!!

Dedektif Gibi Aradı Çalınan 788 Kovanı Buldu

Dedektif Başkan!!

Mersin’de son bir ay içerisinde meydana gelen arı kovanı hırsızlığında 778 arı kovanının çalındığını söyleyen Mersin Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Ali Torpil, çalınan arı kovanlarında tamamının Erdemli’de bulunduğunu ve olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Mersin Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mehmet Ali Torpil, Aralık ayından bu yana art arda meydana gelen kovan hırsızlığının önüne geçmek için bir dedektif gibi bütün Mersin Bölgesini dolaştığını hem üyelerini ziyaret ettiğini, hem de sahibi olmayan veya çalınan kovanların izini sürdüğü belirterek, en son Erdemli ilçesi Arpaçbahşiş Mahallesi zeytinlik bölgesinde ve Ayaş mahallesinde arazi gezisi sırasında plakasız olan kovanların çalıntı olduğunu düşünerek jandarmaya haber verdi. Kovanların fotoğraflarını çeken Torpil, kovanları incelediğinde geçtiğimiz günlerde Erdemli’den ve bölgeden çalınan arı kovanlarının olduğunu tespit etti.

Olayın güvenlik güçlerine haber verilmesi üzerine Jandarma olay yerine gelerek incelemede bulundu. Arı kovanlarının gerçek sahipleri aranarak kovanlar teslim edilirken, olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

Mersin Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Ali Torpil arıcıları hırsızlara karşı uyararak şunları söyledi; "Mersin de son bir ay içerisinde müthiş bir kovan hırsızlığı başladı. Bu süre zarfında 9 arıcının 778 arı kovanı çalındı. Şu anda Erdemli’de Arpaçbahşiş ve Ayaş mahallelerinde arazi gezisi sırasında  arazide çalıntı arı kovanlarında tamamını bulduk. 9 arıcımız kovanlarına kavuştu. Arıcılarımız kovan alırken veya satarken çok dikkatli olması gerekiyor. Plakasız arı kovanları almasınlar. Arı kovanı satışında iki tarafında imzaladığı sözleşme ve kimlik fotokopilerinin olması gerekiyor. Ucuz kovan satan kişilerden arı kovanı almayın. Şuanda çalınan 778 arı kovanının hepsini bulduk ve sahiplerine teslim ettik" dedi.

Erdemli’de 12 Aralık'ta çalınan arı kovanlarının bulunmasına sevinen Arı Yetiştiricisi Yaşar Büyük ise mutlu olduğunu söyleyerek; "12 Aralık’ta arı kovanlarım çalınmıştı. Sağolsun başkanı bugün arazi gezisi sırasında bizim kovanları buldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra hırsızlık olmaz" dedi.

Hırsızlık olayı ile ilgili bir kişi gözaltına alınırken, bulunan kovanlar gerçek sahiplerine teslim edildi.