Limon Dalında 1 lira 80 kuruş
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


Limon Dalında 1 lira 80 kuruş

Limon üreticisi de ihracatçı da teşvik bekliyor

Limon Dalında 1 lira 80 kuruş
Bu içerik 2915 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Yatak ve ihracatlık limon hasadının devam ettiği İlçemizde üreticiler de ihracatçı da limona verilecek olan teşvik primini bekliyor. Mersin Turunçgil üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursen Şahin, Limon hasadı yapan üreticileri ziyaret ederek, hasat hakkında bilgi aldı.

Şahin gazetecilere yaptığı açıklama da; Mersin’de Ekim ayında başlayıp Mart ayına kadar devam edecek olan limon hasadının devam ettiğini söyledi. Ahmet Dursen Şahin, limonun dalında 1 lira 80 kuruşa alıcı bulduğunu belirtti.

Bu yıl Ülke genelinde limon rekoltesinde düşüklük yaşanırken, Mersin’de rekolte gayet iyi durumda. Hava şartlarından etkilenmeyen limonlar bu yıl çok kaliteli ve yüksek verimli bir duruma sahip diyen Şahin,

Mersin genelindeki limon paketleme tesislerinin büyük bir çoğunluğunun tam kapasite ile çalıştığını belirterek, ’’Bunun en büyük nedeni de çevre illerde yetişen limon rekoltelerinin düşük ancak Mersin’deki limon üretiminin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Limon hasadının başladığı zamanlarda kilosu 2 lira 40 kuruştan satılan limonlar şuanda dalında 1 bir lira 80 kuruştan alıcı buluyor. Limon fiyatlarındaki belirsizliklerin giderilmesi ve limon üreticilerinin yüzünün gülmesi için daha önce açıklanması beklenen limon teşviki primlerinin biran önce açıklanmasını bekliyoruz. İhracat yapacak olan tüccarların daha rahat önünü görebilmesi için hükümetimizden limona verilecek olan teşvik priminin biran önce açıklamasını istiyoruz’’ dedi.

Limon üretimi geliştikçe limon tüketiminin de arttığını belirten Şahin, ‘’Artık insanlar limonu sadece salatasına sıkmıyor, sağlık ilacı gibi görüp tüketiyor. Devletimizin en büyük gider kalemlerinden olan sağlık giderlerinin daha da azalması için limonun tüketilmesi de gerekiyor. Limon üretimi sağlık, ekonomik açısından çok büyük bir kalemdir. Limon hasadında çalışan çok fazla insanımız bulunmaktadır. Bu da hem il ekonomisine hem de ülke ekonomisine çok büyük katkısı vardır. Böyle büyük bir sektör haline gelen limona olan teşviklerin biran önce açıklanması gerekiyor. Teşvikler açıklansın ki bizlere de fiyat olarak yansısın’’ diye belirtti.

Erdemli’de Limon paketleme tesisi sahibi ve ihracatçısı Erdoğan Yaşar ise, limon rekoltesinden ve fiyatlarından memnun olduklarını söyledi. Erdoğan şunları söyledi:

‘’Bu yıl limonlarımız çok güzel fiyatlarda çok güzel gidiyor. Sabahın erken saatlerinde limon bahçesine giren işçilerimiz önce limonları kesiyor, daha sonra fabrikamızda boy ölçüsüne göre sıralanıyor ve paketlenerek tüketicilere ulaştırılıyor. Fabrikamız günde 60 ton limon işliyor. İşlediğimiz limonlar Rusya başta olmak üzere, Romanya, Bulgaristan, Irak gibi ülkelere ihraç ediliyor. Şuanda pazar sorunumuz yok. Hükümetimizden isteğimiz teşvik primlerinin biran önce açıklanması ve verilmesidir. Bütün Limon üreticilerine bol kazançlı sezon diliyorum.’’

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Erdemli Rekora Koşuyor
Erdemli Rekora Koşuyor