YAŞAM
Giriş Tarihi : 08-01-2018 19:54   Güncelleme : 09-01-2018 16:36

Minik Eller Yuva Yapıyor

Kuşlar için 4 bin yuva asıldı

Minik Eller Yuva Yapıyor

Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, İlçeye bağlı Karayakup Mahallesi İlkokulu ve okul öncesi eğitimi alan öğrencilerle birlikte “Minik eller yuva yapıyor” projesi kapsamında okul bahçesinde kuş yuvası astıklarını söyledi.

Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe genelinde ormanlara 4 bin adet kuş yuvası astıklarını belirtti.

Zararlı böceklerin ormanlara yangınlardan daha fazla zarar vermesi nedeni ile ormanlarda biyolojik mücadele yaptıklarını kaydeden Çelik, hem ormanlardaki zararlılara karşı biyolojik mücadele hem de kış ayları dolayısı ile yiyecek ve barınma sorunu yaşayan kuşlar için yuva yaparak astıklarını vurguladı.

Orman zararlılarının özellikle kurak yıllarda ve iklim şartlarında hızla çoğalmakta ve ağaçları aşırı derecede tahrip ettiklerine dikkat çeken Çelik,  ‘’Bunun önüne geçmek için biyolojik mücadele yöntemi tercih edilmektedir. Bu sayede doğal denge sağlanarak zararlı böceklere karşı gerekli önlemler alınmış olmaktadır. Doğal yaşamın devamlılığını temin için en etkili ve en önemli tekniklerin başında suni kuş yuvalarının ormanlara asılması tekniği tercih edilmektedir. Biz de “Minik eller yuva yapıyor” projesi kapsamında Karayakup ilkokulunda program düzenledik. İşletmemiz tarafından yapılan kuş yuvaları öğrencilere dağıtıldı onlar da üzerlerini çeşitli desenlerle boyadılar ve bu yuvaları birlikte astık.  Çocuklarımıza hem hayvan sevgisini yaşatmak hem de kuşların kış ortamında daha da sıcak bir yuvaya sahip olmaları amaçlanmaktadır’’ dedi.

2017 yılında ilçe genelinde değişik yerlere 4 bin kuş yuvası asarak büyük bir rekora imza attıklarını ifade eden Çelik, doğal hayatla ilgili bu tür etkinlikleri sürdüreceklerini kaydetti.

Kuş yuvalarını ağaçlara asan minik öğrenciler ise “Hayvanları seviyoruz yuvaları takıyoruz” diyerek mutluluklarını dile getirdiler.