GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2018 09:01   Güncelleme : 04-01-2018 09:12

Bu Tantuni Başka Tantuni

Mantar’ın "Tantuni’’ sini yaptılar

Bu Tantuni Başka Tantuni

Mersin’in "Tantuni’’ sine bir yenisini daha eklendi. Ürettikleri üzümle anılan Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Üzümlü Mahallesinde kadınlar üzüm pekmezinden 51 çeşit ürün elde etmenin ardından şimdi de zeytinyağlı Kanlıca mantarından ‘’Mantar Tantunisi’’ yaptılar.  

Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, İşletme Müdürlüğü olarak 2017 yılını son 10 yılın en verimli yılı olarak kapattıklarını belirterek, personeline teşekkür ederek önce gül dağıttı ardından  "Mantar Tantunisi’’ ile ödüllendirdi.

Personelinin moralinin yüksek tutulması için çam ağaçları arasında mantar avlama organizasyonu düzenlediklerini, topladıkları mantarları da tantuni yaparak yediklerini belirten Çelik, ‘’Başarılı personelimizi ödüllendirmek için Toroslar’ın zirvesindeki Üzümlü köyünde mantar toplamaya götürdük. Burada hem spor yaptık hem bol oksijen elde ettik hem de topladığımız mantardan tantuni yapılmasını sağlayarak birlikte yedik. Ödül olarak personelimize ilk kez yapılan mantar tantunisini közde pişirilmiş yufka içerisinde ikram ettik. Bize mantar tantunisi yapan köyün maharetli kadınlarına teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz da gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Adını yetiştirdiği üzümden alan ve güz döneminde hasadına başlanılan üzümü ile tanınan mahallemizin kadınları önce üzümün hasadını yaptı, ardından şırasını daha sonra da pekmezini çıkarttı. El yapımı pekmezden 51 çeşit tatlı mamulleri üretti. Ürettikleri tatlıları satarak hem ülke hem de kendi aile ekonomilerine katkı sağladılar. Aynı kadınlarımız şimdi de mantar sezonu olmasından dolayı çamlıklı ormanlardan topladıkları kanlıca mantarından ‘’mantar tantunisi’’ yaptılar. Mersin’in lezzet listesindeki et ve tavuk tantunisi listesine şimdi de mantar tantunisi eklediler. Orman köylüsü kadınlarımızın bu üretkenliği takdirle karşılıyoruz. Bundan sonra öyle tahmin ediyorum ki halk et ve tavuk tantunisinin ardından mantar tantunisi de tatmak isteyecek. Damak tadımıza yeni bir lezzet sunan üzümlü köyü kadınlarına teşekkür ediyorum. Orman Bölge Müdürlüğü olarak bizler orman köylümüze daha fazla destek olmayı sürdüreceğiz’’ diye belirtti.

Üzümlü Mahalle muhtarı Mustafa Başbilen ise, Üzümlü köyü yakınlarındaki ormanlık alandan topladıkları kanlıca mantarından et ve tavuk tantunisi gibi tantuni ürettiklerini bunu da Türkiye’de ilk kez kendilerinin yaptığını söyledi. Mantar tantunisini yurt geneline tanıtmak istediklerini kaydeden Başbilen, ‘’Zeytin yağı yapılan mantar tantunisini yiyen bir daha bırakamaz. Damak tadımıza Üzümlü köyü olarak bir yeni lezzet daha ekmenin mutluluğunu yaşıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Topladıkları kanlıca mantarının zeytinyağı ile tantunisini yapan köylü kadını Hatice Çalışkan da üzüm pekmezinden elde ettikleri çeşit çeşit mamullerin ardından mantarın tantunisini yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Topladıkları mantarın tantunisini yapacaklarını ifade eden Orman İşletme personellerinden Zehra Aşçı ile Şeyda Yapar ise, mantar aramak için yamaçlarda hem spor yaptıklarını hem de heyecanla mantar avına çıktıklarını dile getirdiler.