17 MAYIS 2021 Pazartesi 21:48
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-12-2017 20:26   Güncelleme : 26-12-2017 20:26

Okulda Mantar Yetiştirdiler

Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, öğretmen ve öğrenciler istiridye mantarı yetiştirdiler.

Okulda Mantar Yetiştirdiler

İlçede  bin 200 öğrencisi bulunan Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Biyoloji öğretmeni Şerafettin Özaydın ve öğrencileri tarafından okulun malzeme deposunda 40 kütükten oluşan istiridye mantarı yetiştirilerek hasadı yapıldı. Biyoloji dersinde mantar yetiştirilmesi ve mantar çeşitleri konularının teorik ve pratik olarak öğrencilere aktarılması sonucunda yetiştirilen mantarlar okulun pansiyonunda kalan öğrencilere ve öğretmenlere pişirilerek yemek yapımında kullanılıyor.

İstiridye mantarının yetiştirilmesi konusunda bilgi edinen ve mantarlar konusunda merakının olduğunu söyleyen Biyoloji Öğretmeni Şerafettin Özaydın şu bilgileri verdi:

‘’Okulumuzda Biyoloji dersinde öğrencilerimizle birlikte mantar yetiştiriciliği konusunu bizzat okulumuzda mantar üreterek işledik. Üretimi kolay ve lezzetli olan İstiridye mantarını okulumuzun malzeme deposunda 40 kütükten oluşan bir istiridye mantarı alanı yaptık. Biyoloji dersimizde öğrencilerimizde buraya geliyoruz ve konumuzu burada işliyoruz.

Geçtiğimiz yıl okulumuzdan mezun olan 6 öğrencimiz şuanda istiridye mantarı yetiştiriciliği yapıyor. Mantarların yetiştirilmesi konusunda bilgi edinen öğrencilerimiz mezun olduktan sonra da mantarın üretimini konusunda ticaret yapıp şuanda mantar yetiştiriciliği yapıyorlar. Ben biyoloji öğretmeni olarak mantar yetiştiriciliği konusunda meraklıyımdır. Öğrencilerime de en iyi şekilde öğretme konusunda canlı olarak yetiştirip öğrencilerimizde bu konuda daha iyi bilgiye sahip oluyorlar.

Okulumuzda yetiştirdiğimiz İstiridye mantarımızın ilk hasadını yaptık. İlk hasat olarak şuanda 10 kg. istiridye mantarı topladık. Mantarlarımız okulumuz bünyesinde olan öğrencilerin kaldığı pansiyonda yemek yapılarak öğrencilerimiz yiyor. Bu da bizleri sevindiriyor. İnşallah gelecek yıllarda daha çeşitli mantarlar yetiştirmeyi hedefliyoruz.’’

Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Ceren Özsakır ise biyoloji dersinin çok zevkli geçtiğini söyledi. Öğretmenleri Şerafettin Özaydın sayesinde mantarın nasıl yetiştirildiğini bizzat görerek öğrendiklerini dile getiren Özsakır, ‘’Çok hoşumuza gidiyor. Hem öğreniyoruz hem de mantar yetiştiriyoruz. Yetiştirilen mantarları da pansiyonda yiyerek tüketiyoruz’’  dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA