SİYASET
Giriş Tarihi : 17-12-2017 02:22   Güncelleme : 18-12-2017 17:08

Erdemli Kudüs İçin Birlik Oldu.

Onbinlerce kişi Erdemli’de "Kudüs İçin El Ele" Yürüyüşü yaptı.

Erdemli Kudüs İçin Birlik Oldu.

ilçesinde İlçemizde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Kudüsü İsrail’in başkenti yapma kararı düzenlenen bayraklı yürüyüşle protesto edildi.

Erdemli Birlik Platformuna siyasi bir amaç gütmeden katılan AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu, CHP İlçe Başkanı Hidayet Oğuz, MHP İlçe Başkanı Bekir Özsu, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mehmet Yıldız, Demokrat Parti İlçe Başkanı Veli Gürgah, İyi Parti İlçe Başkanı Fazıl Koşar'ın hep birlikte kolkola yürümesi vatandaşlardan büyük takdir aldı. Bunun yanısıra tüm sivil toplum örgütlerinin ve binlerce Erdemli'linin katılması Erdemli için tarihi bir gün olarak arşivlerdeki yerini aldı.w


Erdemli'de bulunan siyasi ilçe başkanları ve Sivil Toplum Örgütlerinde oluşturulan 'Erdemli Birlik Platformu' tarafından ‘’Kudüs için el ele’’ yürüyüşü gerçekleştirildi. Türk ve Filistin bayrakları ile Erdemli Cumhuriyet Meydanında buluşan vatandaşlar, Mersin-Antalya D-400 karayolunu takip ederek sahil bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanına kadar yaklaşık 3 kilometre el ele zinciri oluşturdu.

Yürüyüşe katılan vatandaşlar, "Kudüs bizim manevi mirasımız, onurumuz ve her şeyimiz, Kudüs’e selam direnişe devam, Ya hı adın batsın Trump. Mehmetçik Aksa’ya gibi slogan atılırken, benzer pankartlar taşındı. Erdemli balıkçıları ise teknelerinde Türk ve Filistin bayrakları ile zincire ortak olurken yaklaşık 10 metre uzunluğundaki bayrakla yürüyüşe destek verdiler.


‘’Kudüs için el ele’’ yürüyüşünün ardından Erdemli Kaymakamı Avni Kula yürüyüşe katılanlara yönelik bir konuşma yaptı. Kaymakam Kula, ‘’Bizim için geçerli olan Filistin’in başkenti Kudüs’tür. Buradan selam olsun Gazze’ye selam olsun Filistin’e ve başkenti Kudüs’e’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti sadece belli bir coğrafyada yaşayan milletin değil dünyada birçok mazlum milletin gönüldaşı ve hamisidir diyen Kula, ‘’Osmanlı İmparatorluğundan aldığımız şan ve şerefi, inşallah Türkiye Cumhuriyeti de sonuna kadar sürdürecektir. Osmanlının egemenliği olan yerlerde hiçbir şekilde insan haklarına saygıda kusur edilmemiş herkesi insan olarak kabul etmiştir. Ne zaman ki Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği bitti o andan itibaren kan, gözyaşı ve huzursuzluk hat safhaya çıktı ve devam ediyor. Bu akan kan ve gözyaşları ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgeye egemen olması ile son bulacaktır’’ diye konuştu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da konuşmak üzere geldiği kürsüye iki Down sendromlu çocuklarla çıkarak İsrail askerlerinin Down sendromlu çocuklara yaptığı işkenceleri protesto etti.

Başkan Tollu, Erdemli halkının Filistin ve Kudüs halkının yanında olduğu bir kez daha yüksek sesle gösterdiğini belirterek ‘’Kudüs için el ele’’ yürüyüşüne katılan herkese teşekkür etti.

Dünya coğrafyasında bizim atalarımızın gittiği her yere medeniyet ve insanlık götürdüğünü söyleyen Tollu, ‘’Bizim ecdadımız gittikleri her yere insanlık ve huzur götürmüşler ne zaman ki gittikleri yerlerden çekilmişler orada huzursuzluk başlamıştır. Kudüs zaman zaman emperyalistlerin eline geçmiş zaman zaman da Müslümanların eline geçmiştir. Müslümanların eline geçtiği dönemlerde orada bulunan gayri Müslümanların hiçbir haklarına tecavüz etmeden, onların insanca yaşamasını ve ibadetlerini yerine getirmelerini sağlamışlardır. Eğer İsrail askerleri 15 yaşındaki engelli bir çocuğa 20 askerle saldırıyorsa bunun sebebi İslam aleminin birlik ve beraberlik içinde olmadığından kaynaklanıyor güçsüz insanlara saldırarak işkence eden İsrail askerlerini kınıyoruz’’ diye kaydetti.

Erdemli Birlik Platformu sözcüsü Ümit Kenger de konu ile ilgili konuşma yaparak yürüyüşe katılanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Erdemli'li balıkçıların teknelerle bayrak zinciri oluşturması, Akdeniz'e karşı dönülerek Filistin bayrakları ile Kudüs’e selam gönderilmesi ve Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu’nun yaptığı dua sonrası son buldu.