05 ARALIK 2020 Cumartesi 05:07
YAŞAM
Giriş Tarihi : 12-12-2017 18:46   Güncelleme : 12-12-2017 18:46

Eğitimcilere Atık Pil Semineri

Erdemli Belediyesi tarafından ilçede bulunan eğitimcilere yönelik atık pil bilgilendirme semineri verildi.

Eğitimcilere Atık Pil Semineri

Erdemli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; Çevre Mühendisi Hatice Çoltu tarafından ’’Atık Pillerin Diğer Atıklardan Ayrı Toplanması ve Bertaraf Edilmesi’’ konusunda Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda seminer düzenlendi. Erdemli Belediyesi ve TAP arasında imzalanan protokol çerçevesinde ilçe genelindeki okullardaki öğrencilerin atık pil toplama yarışmasına katılabileceği belirtilirken, belediyeden yapılan açıklamada, atık pil yarışmasında dereceye giren okullara ise çeşitli ödüller verileceği beyan edildi.

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Eğitim Uzmanı ve Çevre Mühendisi Hatice Çoltu,  pillerin çeşitleri, sınıflandırılması, kullanım alanları, atık pillerin çevreye verdiği zararlar ile bu zararların nasıl giderilebileceğine ilişkin sunum yaptı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Çevre Mühendisi Hatice Çoltu, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak için çevreyi korumanın önemli olduğunu belirterek, atık pillerin çevreye zararları ve geri dönüşüm çalışmalarında belediyelerin ve öğretmenlerin sunabileceği katkılar üzerinde durdu.

Pillerin küçük bir kimya deposu olduğuna işaret eden Hatice Çoltu, kullanırken de dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Pillerin son kullanma tarihi olduğuna ve kullanıcıların buna dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulunan Çoltu, ‘’pil alırken üzerinde aynı yıl bir tarih bulunmak zorundadır. Buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Pil alırken parasına özen gösteriyorsak son kullanma tarihine de özen göstermeliyiz. Birkaç ay içerisinde birkaç sene içinde bitecek bir pil alacaksak paramızın yüzde 80’ini 90’nını çöpe atıyoruz demektir. Bu ayrıntıya dikkat ederek ihtiyacımız kadar pil almamız gerekiyor. Pilin içinde reaksiyon olması sebebiyle bazı dış faktörlerden etkileniyor. Pille çalışan cihazınızı soba ve kalorifer gibi ısı kaynağının yanına koyarsanız aşırı sıcaktan dolayı içinde reaksiyon hızlanmaya başlar. Buda piliniz hızlı bir şekilde tüketimini arttıracaktır.’’ dedi.

Pillerdeki çatlaklardan dolayı meydana gelen akıntıdan da bahseden Çoltu, pillerdeki akıntıların içerisindeki kimyasal çözeltilerin dışarı çıkmasından kaynaklandığını belirterek, ‘’pillerdeki akıntıların boyut olarak küçük seviyelerde olmasına rağmen vücudumuzdaki en ufak bir yaraya temas etmesi durumunda sağlık sorunu yaşamamıza neden olabilir. Akmış bir pili tedbiri elden bırakmadan (peçete vb.) bir kutuya koyarsak daha sağlıklı bir süreç yaşamış oluruz. Daha sonra elimizi bol suyla yıkamamız gerekiyor.’’ dedi.

Pilleri orijinal ambalajında serin bir yerde muhafaza edilmesi gerektiğine değinen Çoltu, ‘kullanmadığımız pilleri de ambalaj kutusunda muhafaza etmemiz gerekiyor’ diyerek şöyle devam etti; ‘’pilleri kullanmasak bile temas noktalarından dolayı kontak cereyan ediyor ve ürünü kullanmasak bile pillerin içindeki reaksiyon az da olsa devam ediyor. Bu durum pilin tükenmesine neden oluyor. Bir yerden sonra pilinizin son kullanma tarihine yaklaşabilirsiniz. Bu pilinizin akmasına sebep olacaktır. Pilin akması önemli değil 3 yıllık 5 yıllık bir ürün ama cihazınız akan kimyasallardan zarar görebilir. Bu bizi bir maddi kayba uğratacaktır.’’

Akan ve dışarıdan müdahaleyle zarar gören pillerin kesinlikle kullanılmaması gerektiği uyarısında da bulunan Çoltu, ‘’akan ve darbe gören piller atık pil sınıfına girmektedir. Atık hale gelmiş pillerin onarılarak tekrar kullanımı mümkün değildir. Sadece pili değil geri kazanılabilir atığı çöpe atmamamız gerekiyor. Mutlaka evsel atıklardan ayrı toplamamız gerekiyor. Hiçbir atığımızı da toprağa gömmemiz gerekiyor. Denize atmamalıyız. Pilleri ateşe kesinlikle atmamalıyız. Ateşe yoğun bir miktarda pil atarsanız içerisinde materyallerin sıcaklıktan dolayı oksit gazı oluşacaktır ve oluşan bu gaz sizi zehirleyebilir.’’ dedi. Doğaya bırakılan pillerin gelecekte ciddi sorunlara yol açacağına dikkat çeken Çoltu, 2046 yılında denizdeki balık türlerinin yok olacağını kaydederek,‘’kullanım süresi dolan pillerin doğaya atılmasıyla içindeki ağır metallerin toprağa, suya karışarak, insan sağlığına ve doğaya zarar veriyor. Pillerin doğaya rastgele atılmasıyla içindeki pek çok ağır metaller2046 yılında denizlerdeki balık türlerinin de yok olmasına neden olacaktır’’ dedi.

Atık pillerle ilgili farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirten Çoltu,‘’belediyemiz farklı noktalarda atık pil toplama işlemlerini konusunda aktif bir çalışma yürütüyor. Eğitimcilerimizin de burada rolü oldukça büyüktür. Gerek derneğimizden ücretsiz olarak aldıkları toplama malzemelerinin okullara dağıtılması gerekse de bilgilendirme çalışmaları kapsamında eğitimcilerimize büyük iş düşüyor. Siz Öğretmenlerimizde programımızda yer alan bilgileri öğrencilerinize aktararak onların bu konuda bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz’’ diye konuştu. Atık pil toplamada belediye ile aktif bir çalışma yürüttüklerini belirten Çoltu, ‘’Erdemli Belediyesi ve derneğimiz 07.01.2009 tarihinde imzalanan protokoller ile atık pil toplama konusunda gerekli çalışmalar başlatılmış ve özellikle okul kampanyaları ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir.’’ dedi. Çoltu, son 5 yıl içinde 2012 yılında 33 kg. 2013 yılında 35,6 kg. 2014 yılında 68,0 kg. 2015 yılında 23,0 kg ve 2016 yılında ise 189 kg. atık pil toplandığını kaydetti.

Erdemli Belediyesi ve TAP arasında imzalanan protokol çerçevesinde ilçe genelindeki okullardaki öğrencilerin atık pil toplama yarışmasına katılabileceği belirtilirken, 30 Nisan 2018 tarihine kadar en çok atık pil toplayan okulların Nisan ayı içerisinde TAP’a topladığı pilleri teslim etmesi gerektiği duyuruldu. Erdemli Belediyesi yetkilileri atık pil toplayarak dereceye giren okullara ise çeşitli ödüller verileceğini beyan etti.

Erdemli Belediyesi olarak bu tür organizasyonların içerisinde yer almaya önem verdiklerini belirten Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte yaptıkları çalışmaların çok verimli geçtiğini söyledi. Belediye olarak bu tür projelerin içerisinde yer almayı sürdüreceklerinin altını çizen Başkan Tollu desteklerinin artarak devam edeceğini beyan etti. TAP ile 7 yıldır birlikte güzel işlere imza attıklarını belirten Başkan Tollu, atık pil toplama konusunda söz konusu dernekle gerekli çalışmaları uyum içerisinde yürüttüklerini kaydederek, özellikle okul kampanyaları ile ilgili çok verimli sonuçlar elde ettiklerini söyledi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor923
 • 2Galatasaray1020
 • 3Fenerbahçe1020
 • 4Beşiktaş1019
 • 5Gaziantep FK1015
 • 6Kasımpaşa1115
 • 7Fatih Karagümrük1014
 • 8Göztepe914
 • 9Başakşehir FK1014
 • 10Konyaspor912
 • 11Çaykur Rizespor912
 • 12Yeni Malatyaspor912
 • 13Hatayspor712
 • 14Trabzonspor1012
 • 15Antalyaspor1010
 • 16Sivasspor99
 • 17BB Erzurumspor99
 • 18Kayserispor98
 • 19Denizlispor96
 • 20Gençlerbirliği95
 • 21MKE Ankaragücü82
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA