Başkan Şahin Uyardı
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBaşkan Şahin Uyardı

Toprak ve Yaprak Tahlillerini yaptırın

Başkan Şahin Uyardı
Bu içerik 1426 kez okundu.

Erdemli Ziraat Odası (EZO)  Başkanı Rasim Şahin,  çiftçilere toprak ve yaprak tahlili yaptırmaları uyarısında bulundu. Şahin, tahlil yaptırmakla hem çevrenin hem de ülkenin kazanacağını belirtti.

Toprak ve yaprak tahlili konusunda yazılı açıklama yapan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, "Toprak ve yaprak analizlerini yaptırınız ki hem çevre ve hem de ülkemiz kazansın. Diktiğiniz bitkinin normal bir gelişme gösterebilmesi, istenilen verim ve kalitede ürün alınabilmesi için bitkinin her yıl topraktan kaldırdığı besin maddelerinin düzenli bir gübreleme ile toprağa tekrar verilmesi gerekir.

Yapılan gübrelemelerden beklenilen sonuçların alınabilmesi için de gübrelemenin zamanında ve usulüne uygun olarak yapılması gerekir. Yetersiz yapılan bir gübreleme ile ürün miktarında istenen artış sağlanamazken, gereğinden fazla yapılan gübreleme ekonomik olmadığı gibi toprağın fiziksel, kimyasal yapısını bozar ve çevreyi kirletir. Gübrelemenin toprak ve yaprak analizlerine dayalı olarak yapılması ile bu olumsuzlukları en aza indirmemiz mümkün olmaktadır. Kışlık taban gübresi uygulaması yapmadan önce tahlilimizi yapmamız gerekir’’ dedi.

Yaptıracağınız toprak ve yaprak analiz ücretinin üçte biri devlet tarafından doğrudan gelir olarak çiftçilere ödendiğine dikkat çeken Şahin,  tahlil yaptırmak isteyen çiftçilere odanın teknik ekipleri tarafından yardımın yapıldığını ifade etti.

erdemli ajans erdemli ziraat odası rasim şahin yaprak ve toprak tahlili
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu