Pekmezin Elli Tonu, Gelin Görün Bizim Köyü
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıPekmezin Elli Tonu, Gelin Görün Bizim Köyü

Üzümlü köyünün maharetli kadınları, Ürettikleri Pekmezden 50 çeşit tatlı yaptılar.

Pekmezin Elli Tonu, Gelin Görün Bizim Köyü
Bu içerik 1957 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Tatlılardan yiyen AK parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu bayanların ürettiği tatlıları almaya söz verdi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur, İş Kur Erdemli Müdürü Mustafa Doğan paketleme ile ilgili kurs açmaya, Kaymakam Avni Kula her türlü desteği, Üniversiteden Turizm Fakültesi Dekanı Kemal Birdir'de akademik yönden destekleyeceklerini söylediler.

Erdemli ilçesine bağlı Üzümlü Mahallesinde köylü kadınları kendi yetiştirdikleri üzüm bağından elde ettikleri pekmezden 50 çeşit tatlı yaptılar.

Kadınlar yaptıkları her ürün için de şiirler yazıp maniler okudu. Köylü kadınları şiirlerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kaymakam Avni Kula ile ilçe belediye başkanı Mükerrem Tollu’ya methiyeler sundular.

Pekmezden tatlı ürünü elde etmek için İş-Kur ile Halk Eğitim Merkezinin ortaklaşa açtığı 216 saatlik ‘’Pekmez üretimi’’ kursuna katılan kadınlara İş-Kur tarafından kursa katılan 20 kadına günlük 25 lira da yevmiye ödendi. Köylü kadınları ise kursta öğrendikleriyle pekmezden 50 çeşit tatlı üreterek sergiye çıkarttılar. 

AK Parti Erdemli ilçe başkanı Mehmet Topçu, köylü kadınlarının doğal olarak ürettikleri ürünleri alma garantisi verdi, ilçe kaymakamı Avni Kula ise, ürünleri taze tutacak paketleme tesisi kurmak için proje hazırlama sözü verdi.

Mahallelerinin adını güz döneminde yetiştirdikleri ‘’Üzüm’’ den alan Üzümlü mahallesinde açılan ‘’pekmez Üretimi’’ kursuna katılan kadınların doğal olarak ürettiği pekmez tatlılarının sergisinde konuşan Erdemli kaymakamı Avni Kula, özellikle kırsal kesimdeki kadınların eğitildiğinde üretemeyeceği, ülke ve aile ekonomisine sağlayamayacakları katkının bulunmadığını söyledi.

Üzümlü mahallesinde iklim yapısından dolayı  her tür sebze, meyve ve ürünün yetiştiğini belirten Kula, özellikle kadınların üretilen ürünleri daha iyi değerlendirmek amacı ile açılan ‘’Pekmez Üretimi’’ kursu açıldı ve kadınlarımız burada kendilerinin yetiştirdiği üzümden elde ettikleri pekmezden çok değişik tatlılar ürettiklerini gördüklerini belirterek şöyle konuştu:

‘’İnşallah kadınlarımızın doğal olarak ürettikleri bu ürünleri hak ettiği değerden satışlarının yapılmasını sağlamak olacak. Üretilen ürünlerin hijyenik ortamda saklanması ve ambalajlanması ile ilgili tesis kurma çalışmamız olacak. Temennimiz köylü kadınlarımızın ürettikleri pekmez gibi ağızları hep tatlı olur.’’

Pekmezden yapılan ürünlerin sergisini gezen iş adamı ve AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu ise, köylü kadınlarının doğal olarak ürettikleri ürünleri alarak hem ilçede hem de yurt genelinde satışını yapma sözü verdi.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir de yaptığı konuşmada, şehirdekiler sağlıklı yaşam için doğal ve organik ürün arıyorlar, kırsaldaki insanlarımız da ürettiği sağlıklı doğal ürünleri satacak yer arıyorlar. Her iki alıcı ve satıcıyı buluşturmak gerekir. Üzümlü mahallesinin maharetli kadınları bildikleri ancak bilimsel olarak öğrendikleri ‘’Pekmez Üretimi’’n den 50 çeşit tatlı ürettiler haliyle bu ürünlerin pazarlanması gerekiyor. Turizm Fakültesi olarak hep yanlarında olduk. Bundan sonra da yanlarındayız. Doğal ve sağlıklı ürün arayanları Üzümlü mahallemize bekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

Kurs hocası Fatma Çıkla ise ‘’Pekmez Üretimi’’  adını verdikleri kursta kadınlara 50 çeşit pekmezli ürün yapmayı öğrettiklerini söyledi.

Kadınların yaptıkları her ürün için maniler yazdıklarını da dile getiren Çıkla, ‘’Ben yıllardır kurs hocalığı yaparım ilk kez bu köyde kadınlar yaptıkları her ürün için şiir yazıp maniler söylediler. Kadınlarımız üretim kadar edebi yönleri de çok yüksek’’ diye belirtti.

Kursa katılan Ayşe Başbilen, Türkan Kökcüler ile Hatice Çalışkan ise  köylerinde yetişen birçok ürünün değerlendirilmesini katıldıkları kursta öğrenmeye başladıklarını bundan sonra bilinçli üretim yapacaklarını dile getirerek, ‘’kadınlarımızla kursta öğrendiklerimiz ile bir birinden lezzetli pekmezli tatlılar ürettik. Ürettiğimiz her ürün için de maniler yazdık. Herkes kendi yaptığı pekmezli tatlıya şiir yazmayı ihmal etmedi’’ diyerek ürünlerinin şiirle daha da tatlı hale geldiğini ifade ettiler.

Üzümlü köyü kadınlarının ürettiği ürünler tanıtıldı

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu