Erdemli’de tarım paneli
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli’de tarım paneli

Mersin Üniversitesi Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu (UTİYO) tarafından ‘’Taze sebze ve meyve ürünlerinde zirai ilaç kalıntısı ve alınacak önlemler, Erdemli ve Çevresinde alternatif ürünler olarak yetiştirilebilecek ürünler, meyve ve sebze pazarlamasında sorunlar’’ konulu tarım panel düzenlendi.

Erdemli’de tarım paneli
Bu içerik 2023 kez okundu.

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi’nde oturum başkanlığını Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş’in yaptığı panelin açılışında konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, tarım sektöründe genelde, ‘Tarımla ilgili mühendisler ve teknikerler aynı şeyi anlatıyorlar. Biz zaten konuşulanları biliyorduk. Dinlemeye ne gerek var’’ kanısını yıkmak gerektiğini geleneksel tarımdan modern bilgi çağını örnek alan tarıma yönelmek gerektiğini söyledi.

Her konuda olduğu gibi tarımda da bilginin yüce bir olgu olduğuna dikkat çeken Kula, ‘’Özellikle tarım konusunda ben biliyorum demekle yetinilmemeli. Anlatılanların içinde kaliteli ve bol ürün elde etme konusunda sizin de bizim de bilmediğimiz birçok ipuçları çıkabilir. Bu nedenle bu tür paneller bilgi ve becerilere değer ve artı katar’’ dedi.

Tarımsal ürün yetiştiriciliğinde üç ana problemin yaşandığını vurgulayan Kula şöyle konuştu:

 ‘’Bu üç problemi şöyle sıralayabiliriz. Birincisi  domatesin maliyeti bir lira iken satışı 60 kuruşa satıldığı günler oluyor. Fiyatların dalgalanmasından bazıları zarar ederken bazıları da kar edebiliyor. İkincisi, geleneksel ürün yetiştiriciliği yerine modern tarımı kullanarak birim başına daha fazla ürün elde etmek hedeflenmeli. Üçüncüsü de pazar payının artırılması geliyor. Bunları çözdüğümüzde üreticilerimizin yüzü gülecektir. ’’

Erdemli belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız da konuşmasında, limonun başkenti olarak bilinen Erdemli’de ülke limonunun yüzde 70’inin üretilmesine rağmen bunları depolayacak soğuk hava depolarının olmadığını bu nedenle de  Erdemli belediyesinin yaylalarda bölgeye örnek olması açısından doğal soğuk hava deposu yapacağını kaydetti.

UTİYO Müdürü Prof. Dr. Cemile Çelik de yaptığı konuşmada, yüksekokul olarak kendilerinin konuları olmamasına rağmen bir tarım kentinde olmalarından dolayı bu tür paneli düzenlediklerini belirterek, ‘’Amacımız çiftçilerimizin kaliteli ve bol ürün elde etmelerine katkı sunmaktır’’ diye belirtti.

Panelin oturum başkanlığını yapan Dr. Davut keleş de yaptığı konuşmada, her konuda olduğu gibi tarımsal üretimde de bilginin tüm üretimlerin önüne geçtiğini kaydetti.

Panelistlerde ‘’Taze sebze ve meyve ürünlerinde zirai ilaç kalıntısı ve alınacak önlemler, Erdemli ve Çevresinde alternatif ürünler olarak yetiştirilebilecek ürünler, meyve ve sebze pazarlamasındaki sorunlar’’ konuları hakkında sunumlar yaptılar.

erdemli ajans utiyo tarım paneli erdemli erdemli tarım erdemli haber
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu