En Bal'lı Festival
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


En Bal'lı Festival

Dünya Birincisi Erdemli balları için festivali düzenlendi, Ballara ve Bal güzellerine hediyeler verildi

En Bal'lı Festival
Bu içerik 3009 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Mersin ile Arı Yetiştiricileri Birliği Erdemli ilçesinde ‘’1. Bal Festivali’’ düzenledi. Erdemli Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanında gerçekleştirilen festivale AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, Mersin Vali Yardımcısı Halil Karpuz, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu.  Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gubaroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin il Müdürü Arif Abalı, AK Parti ilçe başkanı Mehmet Topçu, MHP ilçe başkanı Bekir Özsu, Birlik başkanı Mehmet Ali Torpil, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Festivalde bu yıl İstanbul’da yapılan dünya Apimondia kongresinde dereceye giren Mersin’li bal üreticilerine teşekkür plaketi, bal güzellik yarışmasında dereceye girenlere de altın ödülü verildi.   

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan birlik başkanı Mehmet Ali Torpil, Mersindeki arıcılık faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Mersin Arıcılar Birliğinin 2 bin 756 üyesi, 262 bin 564  adet de kovan bulunduğunu  ifade eden Torpil, 

Son üç yıldır Dünya Apimondia Arıcılık Kongrelerinde yapılan değerlendirmede Eğriçayır Balı’nın altın madalya kazandığını, dereceyi giren balın Mersin’den çıkmasının kendileri için önemli olduğunu belirtti. Erdemli yaylalarında elde edilen balın bir dünya markası olmasının da hem Türkiye hem de bölge arıcılığını ön plana çıkarttığını vurgulayan Torpil, ‘’Yarışmalarda dereceye giren balları üreten firma sahiplerine teşekkür ediyor, diğer bal üreticilerimizi de bu tür yarışmalara katılmalarını istiyoruz’’ dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da yaptığı konuşmada, Erdemli’de dünya kalitesinde tarımsal üretimin yapıldığını bunlardan bir tanesinin de geçtiğimiz aylarda İstanbul’da gerçekleştirilen Apimondia Kongresinde altın madalya alan Eğriçayır balı olduğunu  söyledi. Sadece Eğriçayır balı değil ikincilik ve üçüncülük alan balların da Mersin bölgesinden çıkmasının önemli olduğuna dikkat çeken Tollu, derece alan bal üreticilerini kutladığını ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin il Müdürü Arif Abalı da yaptığı konuşmada, Mersin ilinin zengin bitki florasına sahip olduğunu, özellikle Toroslar’daki kekik bitki örtüsünün yoğun olarak bulunmasından dolayı kekik balı, narenciye kenti olmasından dolayı da narenciye balıyla ön plana çıktığını vurgulayarak, ‘’Mersin genelinde 2 bin 756 arıcı bulunurken 262 bin 564 kovanın bulunduğunu 3 bin 252 ton da bal üretimi yapılarak ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını kaydetti.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula da konuşmasında, artık hem Türkiye’nin hem de Mersin bölgesinin derece almış ballarının bulunduğunu belirterek, ‘’Mersin sıfır noktasından 2 bin 500 rakımına ulaşan önemli bir iklim yapısına sahip bölgemiz. Bu özelliğinden dolayı da bu bölgelerde flora zenginliği fazlası ile mevcut.  7, 8, 9 ve 10 ülkenin iklim yapısına Erdemli ilçemizde aynı anda görebiliyoruz. Bu durum ülkemizin ve bölgemizin zenginliğini ortaya koymaktadır. Bu tür etkinlikler hem bölgenin hem de balın tanıtımı ve marka olmasında etkili olacağını düşünüyor hem balda derece alan üreticilerimizi hem de birlik yönetimini kutluyorum’’ diye belirtti.

AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan da konuşmasında kaliteli balı kimlerin ürettiğini yakından görmenin önemli olduğunu söyledi. Bal festivalinin  üretici ile tüketiciyi  buluşturmasından dolayı önemli olduğunu  hatırlatan Tezcan, balın insan sağlığına olan faydalarını saymakta bitirilemeyeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından Bal güzeli yarışması düzenlendi. Yarışmada, Fatma Gültekin birinci, Gülhan Dursu ikinci, Misline Yücel ise üçüncülük elde etti. Yarışmada dereceye giren güzellere çeşitli altın ödülleri verildi. Birlikte bal üreticilerinin stantları gezildi. 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Erdemli Rekora Koşuyor
Erdemli Rekora Koşuyor