23 OCAK 2021 Cumartesi 09:49
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-11-2017 15:53   Güncelleme : 22-11-2017 16:32

Bu Kütüphane Başka Kütüphane

Erdemli'nin ilk zenginleştirilmiş kütüphanesi Akdeniz Ortaokulunda açıldı

Bu Kütüphane Başka Kütüphane

Milli Eğitim Bakanlığınca "Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamda Erdemli Akdeniz Ortaokulunda yaptırılan zenginleştirilmiş kütüphanenin (z-kütüphane) açılışı Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürler i Erdoğan Tekin ve Niyazi Gürgan, Okul Aile Birliği Başkanı Kamil Boran ve Yönetimi ile okul müdürlerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Açılış Töreninde konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, "Kitaplar, raflarda durunca ve bekleyince faydası yoktur. Umuyoruz ki, çocuklarımız kitapların değerini bilir ve çok iyi faydalanırlar. Çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmeleri için kitabın rolünün çok büyük olduğunu unutmamamız gerekir. İlçemizde tek olan bu kütüphaneden çocuklarımızın ve velilerimizin çok iyi faydalanmalarını istiyoruz.”

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin'de yaptığı konuşmada; ”Günümüzde öğrencilere sadece kitap ile eğitim vermek, öğrenme faaliyetlerini sadece kitap ile desteklemek öğrenciyi okuldan ve eğitimden uzaklaşmaya doğru itmekte. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okullar Hayat Olsun” projesi ile okullarımızdaki kütüphaneler değişiyor ve zenginleşiyor. Bu hizmet öğrencilerimizi yeniden okula çekmek için oluşturulmuş çok güzel bir fırsattır.”

Okul Müdürü Uğur Türkmen;“Okulumuza böyle bir hizmetin kazandırılmasına vesile olan başta Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Z Kütüphane içinde sadece kitap barındırdığı anlamına gelmiyor. Konsepte temel eserlerin yanı sıra güncel kitaplar, zeka geliştirici oyunlar, öğrenmeyi kolaylaştırıcı oyunlar, satranç masaları da bulunuyor. İnternet bağlantısının da bulunduğu kütüphanede öğrenciler CD, DVD, dijital kitap içerikleri ve filmlerden de faydalanabiliyor. Öğrenciler ödevleri için araştırmalarını da bu kütüphanede yapabiliyor. Bu projenin gerçekleştirilme amaçlarından biri de okulların toplum hizmetine açılmasıdır.

Z Kütüphanenin olumlu bir özelliği de rahat bir ortam sunmasıdır. Klasik masa ve sandalyelerden oluşan kütüphane anlayışının dışına çıkıyor. Renkli ve farklı tasarımlı kitaplıkların yanı sıra minder, kanepe ve koltuklarla kitap okurken konforlu bir ortam sunuyor.” şeklinde bilgi verdi.

Okul Aile Birliği Başkanı Kamil Boran'da tüm emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra, "Erdemli'de ilk olan kütüphanenin okulumuzda olması ayrıca bir ayrıcalık ve güzellik olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olsun." dedi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin ve Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız öğrencilerle satranç oynadılar.