İlk Sedir Tohumları Toprakla Buluştu
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


İlk Sedir Tohumları Toprakla Buluştu

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, ekimi yapılacak karpelli sedir tohumlarının ilkini Mersin Orman İşletme Müdürlüğü, Arslanköy Orman İşletme Şefliği Cocakdere Mevkii 1900 rakımda, kar üzerinde toprakla buluşturdu.

İlk Sedir Tohumları Toprakla Buluştu
Bu içerik 2145 kez okundu.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde 2017 yılı  silvikültür, ağaçlandırma, rehabilitasyon ve erozyon kontrol çalışmaları için toplanan 720 ton sedir kozalağı işlenerek elde edilen karpelli sedir tohumları 2320 Ha. sahada ekilmeye başlandı.

Karpelli sedir tohum ekim çalışmalarına bizzat katılan Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz’a, Bölge Müdür Yardımcısı Yalçın Akın, Ağaçlandırma Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, Mersin Orman İşletme Müdür Yardımcısı Necmi Poscu ve İşletme Şefleri eşlik etti.

Bölge Müdürü Yılmaz,  “2017 yılı ağaçlandırma programındaki 166 hektar alanda toprak işlemesi yapılan Cocakdere2 Erozyon Kontrol Projesi çerçevesinde, 1.900 mt rakımda, 30 cm kar üzerinde karpelli sedir tohum ekimini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde ilk defa Anamur İşletme Müdürlüğü Armutkırı Mevkiinde 1984 yılından başlayan ve  aralıksız olarak devam eden karpelli sedir tohum ekim çalışmaları başarıyla sürdürülmekte olup bugüne kadar 120 Bin Ha. genç sedir ormanları oluşturulmuştur.

Çalışmalar artarak devam edecektir. Tarsus’tan Anamur’a kadar 8 orman işletme müdürlüğümüzde de karpelli sedir tohum ekimi çalışmaları orman köylülerimizle devam etmektedir. Bu kapsamda orman köylülerimize istihdam sağlamış olup 1.2 Milyon TL ödeme yapmış bulunuyoruz. Amacımız Toroslar’ımızın çatısını daha yeşil bir hale getirip tek bir karış toprağın bile akıp gitmesini önlemek. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.  

erdemli ajans orman bölge müdürlüğü sedir tohumu
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Erdemli Rekora Koşuyor
Erdemli Rekora Koşuyor