Erdemli Kivi'yi Çok Sevdi
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


Erdemli Kivi'yi Çok Sevdi

Erdemli'li Çiftçilere kivi yetiştiriciliği eğitimi

Erdemli Kivi'yi Çok Sevdi
Bu içerik 2653 kez okundu.

Erdemli Ziraat Odası  ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ortaklaşa organize ettiği Kivi Yetiştiriciliği Eğitim Kursu Alata Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Eğitim toplantısına ilçe Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Orman İşletme  Müdürü İsmail Çelik, ilçe Tarım Müdürü Mehmet Türker, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ile 90 çiftçi katıldı.

Özellikle Karadeniz ve Marmara Bölgesinde yaygın olarak  üretimi yapılan kivi yetiştiriciliği konusunda, Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitü Müdürlüğünden Dr. Kemal Abdurrahim Kahraman kişi yetiştiriciliğini anlattı. Kahraman, Kivinin yetiştiriciliği, tarımı, budaması konularında uygulamalı eğitim verdi.  

 Erdemli’de Kivi yetiştiriciliği eğitimi öncesi konuşan ilçe Kaymakamı Avni Kula,  eğitimin çiftçiler açısından çok yararlı olacağını söyledi. Kendisinin de daha önce Trabzon da görev yaptığını oradaki kivi  üreticileri  ve sorunlarını bildiğini dile getirerek, böyle bir eğitim yapılmasının çiftçilerin bilgi ve becerilerini arttıracağını belirtti.

Konu hakkında bilgi veren Oda Başkanı Rasim Şahin, ilçemizde yetiştiriciliğine yeni yeni başlanan kivi bitkisinin alternatif ürün olarak yetiştirilmesine çiftçilerimizi iten etmenler yetiştirilen ürünlerin para etmemesi çiftçilerin emeğin karşılığını alamaması olarak sıralayabildiklerini kaydetti.

 Alternatif ürün yetiştiriciliği ile birlikte tüketilemeyen arz fazlası ürünlerin yerine, üretim açığı olan tarımsal ürünlerin üretimi teşvik edilerek ülke ekonomisinin kazanacağını vurgulayan Şahin, ayrıca çiftçinin ekonomik refahının artırılacağına dikkat çekti.

“Arzumuz bu kadar çok çalışan insanımızın emeğinin karşılığını alması, çalıştığı kadar da kazanmasıdır. Alternatif ürün çeşitliliğine yönelmeleridir. Artık üreticilerimizin kazandıran ürünlere yönelmesini istiyoruz”  diyen EZO başkanı Rasim Şahin, ‘’Bu eğitimde öğreneceğiniz bilgi ve becerilerle daha kaliteli ürün, daha fazla tonaj elde edilecektir. Ayrıca Erdemli Ziraat Odası Fidan Üretim Tesisimizde Doku Kültürü ile Kivi Fidanın yetiştirerek çiftçilerimizin hizmetine sunmaktayız’’ dedi.

Esenpınar Mahallesinde bulunan kivi bahçesinde uygulamalı  budama eğitimi  gerçekleştirildi.

erdemli ajans erdemli ziraat odası ilçe tarım müdürlüğü kivi yetiştiriciliği
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Erdemli Rekora Koşuyor
Erdemli Rekora Koşuyor