O an hayat durdu
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıO an hayat durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79'uncu yılında Erdemli’de anıldı.

O an hayat durdu
Bu içerik 1700 kez okundu.

Erdemli Belediyesi Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanında tören düzenlendi. Erdemli Kaymakam Avni Kula ile Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu Atatürk Anıtına çelenk koydu.

Erdemli Onay Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Aslı Dölek, Beden Eğitimi öğretmeni Oktay Mavi ile müzik öğretmeni Beyza Dağlı yönetti. Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09:05'te sirenler çaldı 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.

Törene Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Cumhuriyet Başsavcısı İzzet Karadoğan, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, daire amirleri, Gaziler, emniyet güçleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören öncesi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili sunumu Onay Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Aslı Dölek yaptı. Dölek yaptığı konuşmada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 79’uncu yıl dönümü olduğunu ve bugün bu nedenle huzurunda bir kez daha minnet ve şükranla yad ettiklerini söyledi.

10 Kasım 1939 yılının ülkemiz için büyük kayıp verdiği yılıdır diyen Dölek, Öyle ki yüz yıllardır Türk’ün şanı gururu olan Al bayrağımızın yarıya indirilmesi de bu matemin bir temsilidir diyerek sözlerini söyle tamamladı:

‘’Atatürk’ün 1923’te Türkiye Cumhuriyeti devletini kurarak başlattığı yenilik hareketleri hız kesmeden devam etmiş, bu yenilik hareketleri sonucunda Türk milleti çağdaş bir toplum olmanın mutluluğunu yaşamıştır. Tüm dünya devletlerinin gıpta ile seyrettiği bu yenilik hareketlerinin sonucunda; Türkiye Cumhuriyeti dünya devletleri arasında saygın ve önemli bir devlet haline gelmiştir.

1881-1938 tarihleri Ata’nın ömrünün vefa ettiği yıllar olarak Aziz  Türk milletimizin sayısız savaşlar, işgaller, mücadeleler ve zaferlerle dolu olan tarihine tekabül eder. 10 Kasım 1938’de hayata veda ederek aramızdan ayrılan Atatürk’ün bıraktığı ve ‘7En büyük eserim’’ dediği ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ Türk milleti var oldukça sonsuza kadar yaşayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Büyük Atam 79 ölüm yıldönümünde minnet ve şükranla anıyor kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni ilel ebed koruyacağımıza söz veriyoruz.’’

Atatürk anıtına konulan çelenk ve törenin ardından ikinci tören TED Kolejinde gerçekleştirildi öğrenciler Atatürk ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

erdemli ajans 10 kasım anma töreni erdemli ted koleji
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu