EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-11-2017 12:32   Güncelleme : 09-11-2017 12:42

Bu Köyden Bereket Fışkırıyor

Erdemli’de bağbozumu

Bu Köyden Bereket Fışkırıyor

Üzümlü Mahallesinde köylü kadınlarının ‘’Güz dönemi bağ bozumu, pekmez üretimi ve cevizli pekmez sucuğu üretimi’’ kursu büyük ilgi gördü. Bunun yanısıra köylerinde yetişen ürünlerini sergiledikleri stand görsel bir şölen ve damak çatlattı.

Mahallelerinin adını yetiştirdikleri ‘’Üzüm’’ den alan üzümlü mahallesinde Erdemli Halk Eğitimi ve Erdemli  İŞ-KUR Hizmet Merkezi  Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği 216 saat sürecek ‘’Pekmez Üretim’’ kursunu beraberinde Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir, ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Türker ve Halk Eğitim Müdürü Ömer Okur ile birlikte  ziyaret eden Erdemli Kaymakamı Avni Kula, bu tür mesleki kursların özellikle kırsal kesimde yaşayan insanların refahına yansıması  açısından önemli olduğunu söyledi.

Kursa katılan 20 köylü kadına İŞ-KUR tarafından kurs süresince 25 lira da günlük yevmiye ödendiğini vurgulayan Kula, gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Kula, "Bu mahallemizin adı verimli topraklarında yetiştirilen kaliteli üzümden geliyor. Türkiye genelinde üzüm hasadı biterken bu mahallemizde ‘’Gök üzüm ya da tilkikuyruğu’’ adı verilen güzlük üzümün hasadına başlanılıyor. Karadeniz’e benzeyen iklim yapısı ile de tüm sebze, meyve ürünlerini kendileri yetiştiriyor. Burada yetiştirilen üzümler hem ihracata hem iç piyasaya  hem de pekmezi çıkartılarak ülke ve aile ekonomisine katkı sağlanıyor’’ dedi.

 Mahalleli kadınların kursta öğrendikleri pekmez çıkartma ve cevizli sucuğun yöresel lezzetlere de  katkı sağladığını kaydeden kaymakam Kula şöyle konuştu:

‘’Kırsal kesimdeki insanlarımız en kaliteli ve en lezzetli ürünleri yetiştiriyorlar.  Üzümlü tüm meyve ve sebzeleri aynı anda yetiştiren yerleşim birimlerinin başında geliyor. Bu güzelliklerin tanıtımı yapılmalı. Özellikle de bu bölgeye gelen doğa gezginlerinin bu mahalleyi ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Burada yapılan ürünler tanıtıldığında bölge turizmini de hareketlendirecektir. Yapılan ürünlerin hepsi doğal ve lezzetli. Bölge ve bu mahallede üretilen ürünlerin tanıtımı için çalışmalar yürüteceğiz.’’

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da yaptığı açıklamada,  köylülerin kendi ürettiklerini aracısız satarak aile bütçelerine katkı sunmaları için ilçenin belirli merkezlerine kapalı pazar yerleri kurduklarını söyledi.

Atatürk’ün ‘’Köylü milletin efendisidir’’ sözünü anımsatan Tollu şöyle konuştu: ‘’Köylümüz en kalitelisinden sebze meyveyi yetiştirip hem yurt içinde hem de yurt dışındaki insanların tüketmesini sağlıyorlar. Türkiye genelinde üzüm hasadı bitip soğuk havalardan üzüm çıkarken Üzümlü köyümüzde üzüm hasadı yeni başlıyor. Buradaki yetişen üzümler yerel lezzete tat katıyor. Burada yetişen ürünlerin hepsi doğal yetişiyor tek eksiklik bu güzelliğin tanıtımı yok. Bu kadar doğal ürünlerin burada yetiştirildiğini yerli ve yabancı turistler bilse buraya akın ederler. İnsanların burasını tanıması için belediye olarak biz de çalışma yapacağız. Her türlü meyve ve sebzenin yetişebildiği Üzümlü mahallesinden adeta bereket fışkırıyor.’’ İfadesini kullandı.

Bunun yanısıra Başkan Tollu bayanların ayaklarıyla çiğneyerek pekmez çıkardıklarını ifade etmelerinin ardından bir üzüm sıkma makinası ve ürünlerini daha iyi değerlendirmeleri için Kargıpınarı Mahallesinde bir üretici pazarı kurulacağı sözünü verdi.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir de yaptığı açıklamada, Antakya’nın UNESCO tarafından Gastronomi kenti şehirleri listesine alınmasıyla Hatay, Gaziantep, Mersin, Adana gibi illerdeki gastronomi ürünlerinin hayata geçirilmesi ve bunların turizme kazandırılması bizler için önemli diyerek şöyle konuştu:

‘’Günümüzde seyahate katılan 1 milyar 250 milyon civarındaki uluslar arasındaki turistlerin en çok aradıkları ürünlerin başında gastronomi yani doğal ürünler geliyor ve turizm seyahatlerinde bu ürünlerle zenginleştirdiklerini görüyoruz. Mersin’in Erdemli'nin turizmini zenginleştirmek içinde gastronomisini zenginleştirmek gerekiyor. Özellikle 1400 rakımda Üzümlü mahallesinde yetiştirilen doğal ürünlerin hem halkımıza hem de turistik ürün olarak turizm sektörümüze kazandırılması anlamında Mersin Üniversitesi olarak elimizden gelen her türlü desteği sunmaya hazırız. Artık doğal ürünleri bulmak için kırsal kesimlerde keşifler yapıyoruz.’’ 

Erdemli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer Okur ise Üzümlü mahallesinde Fatma Çıkla öğreticiliğinde 20 köylü kadının katıldığı ‘’Pekmez Üretim’’ kursu açtıklarını söyledi.

Kurs sonunda bayanlarımız meslek sahibi olarak aile ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya başlayacaklar diyen Okur, ‘’216  saat sürecek olan kursa katılan bayanlara ayrıca 25 lira da yevmiye ödenecektir. Kursiyerlerimize kurs süresince,  Kişisel hijyen ve temizlikle ilgili tanımları kavraması ve uygulaması, İşletme temizlik ve dezenfeksiyon programlarını uygulamaları, Gıdaları muhafaza ilkelerini, Gıdaların üretiminde hijyeni sağlamayı,  Pekmez  yapmayı,  Renk, doku, kusur kontrolleri yapmayı,  Ambalaj, etiket ve gıdadaki fiziksel kontrolleri yapmayı  öğrenecekler’’ dedi.

Kurs hocası Fatma Çıkla ise ‘’Bağ bozumu’’  adını verdikleri pekmez üretimi çalışmalarında doğal olarak pekmezli cevizli sucuk üretimi yaptıklarını söyledi. Doğaseverleri ve gezginlerinin rotalarına  mutlaka Üzümlü köyünü almalarını isteyerek, mutlaka  doğal ürünleri görmelerini ve bölgeyi keşfetmelerini istedi.

Kursa katılan Ayşe Başbilen'de köylerinde yetişen birçok ürünün değerlendirilmesini katıldıkları kursta öğrenmeye başladıklarını bundan sonra bilinçli üretim yapacaklarını dile getirdi.

Üzümlü'de bağbozumu gerçekleştirilirken, kaymakam ve beraberindeki protokol üyeleri kadınların üzüm şırası çıkartmalarını, cevizli pekmezli sucuk yapımına katıldı.