GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-11-2017 13:26   Güncelleme : 03-11-2017 13:26

Muhtarlar Bakanlardan İstediklerini Aldılar

Erdemli'li 40 mahalle muhtarı Erdemli Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kurt’un başkanlığında bölgelerindeki sorunları çözüme kavuşturmak amacı ile Ankara’ya çıkartma yaptı.

Muhtarlar Bakanlardan İstediklerini Aldılar

İki gün süren görüşmelerde muhtarlara AK Parti Mersin il başkanı Cesim Ercik, Erdemli ilçe başkanı Mehmet Topçu rehberlik etti. Muhtarların Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşmelerinde AK Parti Mersin milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın eşlik etti.

Muhtarlar toplu hareket etmelerinin meyvesini sorunlarını ilettikleri bakanlarla birebir görüşmelerde aldı. Erdemlili muhtarlar, hemşerileri Orman Su İşleri Danışmanı Hanifi Avcı ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Mustafa Gözükara ile de görüşerek sorunlarını birinci ağızdan dile getirdiler.  

Muhtarların Ankara çıkartmasına Erdemli Ziraat Odası ulaşım desteği sağladı. İlçe başkanı Mehmet topçu ise işyeri İkram Pastanesinden kumanya desteği verdi.

Muhtarlar ilk ziyaretlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de AK Parti Grup toplantısına gerçekleştirdi. Erdemlili muhtarları burada milletvekili Yılmaz Tezcan karşıladı.

Grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım’a tezahüratlarda bulunan muhtarlara Başbakan, ‘’Yörükler oğlakları büyütün bende size ziyarete geleyim zaten Mersin’e sözümüz var’’ diyerek seslendi.

Muhtarlarla birlikte Ankara ziyaretine çiftçilerin temsilcisi olarak katılan Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalışkaner Grup toplantısı esnasında Başbakan Binali Yıldırım’a ‘’Başbakanım size Mersin’in Yörüklerinden ve elleri nasırlı çiftçilerinden selam getirdim. Çiftçilerimiz başta limon ve domates ihracatı olmak üzere ihracatın  devam etmesini istiyorlar. Allah yolunuzu açık etsin’’ şeklinde sözlerini tamamlayan Çalışkaner’e başbakan, ‘’İhracatta sorun yok Erdemlili Yörük çiftçilerimize selam söyle. Yörükler oğlaklara iyi baksınlar iyi yetişsin bende geleyim. Yörüklerimize söyleyin çok çalışsınlar’’ diye cevap verdi.

Grup toplantısı sonrası muhtarlar Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kit Komisyonu Toplantı Salonunda bir araya geldi. Muhtarların bakan Eroğlu ile buluşmasında AK Parti Mersin milletvekilleri de hazır bulundu.

Bakan Eroğlu, Mersin geneline yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi. 608 milyon liralık dev yatırım yaptıklarını vurgulayan bakan Eroğlu, yatırımların bununla sınırlı kalmayacağını hızla devam edeceğini kaydetti.

Erdemli’de inşaatı süren baraj ve sulama göletlerinin de en kısa zamanda tamamlanacağını söyleyen Eroğlu yıllardır sürüncemede kalan Üçtepe Sulama Göletinin de Mersin’de yapacakları toplu açılışlar içerisinde olduğunu kaydetti.

AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, Erdemli  ilçe başkanı Mehmet Topçu’nun  muhtarlarla birlikte hareket ederek sorunların ortak akılla çözülmesine öncülük etmelerinden dolayı teşekkür eden bakan Eroğlu baraj ve göletlerin tamamlanmasıyla bölgenin sulanmayan tarımsal arazisinin kalmayacağını bunun da çiftçi ve kırsal kesimdeki tarımsal üreticilerin refahına yansıyacağını vurguladı. Bakan Eroğlu dile getirilen tüm sorunları çözecekleri sözünü verdi.

Erdemlili muhtarlar bakan Eroğlu’na başta mahallelerinin tapu sorunu, 2B arazileri, göletler ve elektrik aboneliği gibi sorunlarının olduğu dosyalarını iletip sözlü olarak ta dile getirdiler.

Görüşmelerin ardından Erdemli Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kurt, bakan Eroğlu’na sorunlarını dinledikleri için teşekkür etti. Kurt, ilçemiz için en önemli sorunun Aksıfat ile Sorgun barajlarının bir an evvel bitirilip hizmete sunulmasıdır. İlçemizin ekonomik manada kurtuluşu her iki barajların bitirilmesine bağlı diye belirtti.

Bakan Eroğlu ile görüşen muhtarlar daha sonra Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile görüştü. Bakan elvan Erdemlili muhtarlar onuruna akşam yemeği verdi.

Yemek sonrası muhtarlar eski bakanlar kurulu toplantı salonunda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile sorunlarını paylaştı. Muhtarlar ile tek tek ilgilenen ve sorunlarını dinleyen Elvan, çözülemeyecek sorun olmadığını yeter ki birlik beraberlik içinde olunması gerektiğini kaydetti.

Mersin halkına verdikleri sözlerin hepsini tek tek yerine getirmeye başladıklarını vurgulayan Elvan, başta tapu, gölet ve elektrik sorunlarını da en kısa zamanda çözüme kavuşturacaklarının altını çizdi.

Daha önce ellerinde tapusu olup ta ellerinden tapuları geri alınan vatandaşlar için de torba yasa çerçevesinde esneklik sağlayacaklarını ifade eden Elvan, ‘’Çözülmeyen sorun kalmayacak ancak sabır gerekiyor’’ diye belirtti.

Kendisine ‘’Büyükşehir’e aday olacak mısınız’’ şeklindeki soruya ‘’Zaman ne gösterir bilinmez ancak kesinlikle aday değilim. Ben milletimize burada daha fazla faydalıyım. Ancak şu var ki Mersin Büyükşehir Belediyesinin artık AK Partili olmasının zamanı geldi geçiyor. Mevcut yönetim işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor ancak, eğer belediye AK Partili olsaydı bu hizmetlerin 5 katını alır yıllardır görmediği hizmetleri görürdü’’ şeklinde cevaplandırdı.

Konuşmaların ardından Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalışkaner, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'a yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi verdi.


Erdemlili muhtarlar Ankara ziyaretinin ardından Anıtkabir ziyareti ve Konya’da Mevlana Türbesini ziyaret etti. Erdemlili muhtarlar mutlu ve zengin bir ziyaret gerçekleştirmiş oldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA