Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıCumhuriyet Bayramı Coşkusu

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 84. yıldönümü Erdemli'de düzenlenen törenle kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Bu içerik 1550 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Cumartesi günü çelenk koyma töreni ile başlayan kutlamalar 29 Ekim Pazar günü sabah Kaymakamlık makamında Erdemli Kaymakamı Avni Kula'nın tebrikleri kabulü ile devam etti.

Dr. Devlet Bahçeli Meydanında yapılacak olan kutlamalar yağmurun başlamasıyla birlikte Erdemli Kültür Merkezine alındı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile Başlayan törenler Kaymakam Avni Kula'nın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

Kaymakam Kula yaptığı konuşmada şöyle dedi; "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “ Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en  uygun idare” olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bu  anlamlı günde, öncelikle: Binlerce yıllık tarihi boyunca yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan başta; Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi; rahmet, minnet ve şükranla yadediyor, aziz milletimizin, yarının büyükleri değerli öğrencilerimizin Cumhuriyet bayramını içtenlikli kutluyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bilindiği üzere; “Cumhuriyetimiz; 29 Ekim tarihinde yani bundan 94 yıl önce bugün; Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin Hükümet şekli Cumhuriyettir.” İfadeleriyle ilan edilmiştir. O günden bugüne       “ Cumhuriyetimiz” aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek, ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk Milletini İstikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan birlik ve beraberlikten- bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen bir  yönetim şekli olmuştur.

Tarih açık bir şekilde göstermiştir ki; Büyük ya da hak ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyettir. Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve özellikle son  yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, devletimiz ve milletimiz işbirliği içinde dünyanın en güçlü  ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.

 Elbette ki, ulaşmamız gereken daha nice hedef, yapmamız gereken daha nice büyük işler vardır. Sahip olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi, karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir. Her ağacın kurdunun özünden olduğu gerçeğini iyi bilenler, bizi bize düşürmek için elinden geleni ardına koymamaktadır.

 Lakin attığı adımlardan ve mücadelesinde geri durmak, bu asi milletin bir vasfı değildir. Kirli oyunları boşa çıkaran feraset ve cesarete sahip bu millet, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, düşman hain girişimini daima bertaraf etmiştir. Çünkü bu milletin yüreği Akif’in “Toplu vurdukça sineler, onu top sindiremez” dediği gibi her daim birlik ve beraberlikten yana atmaktadır.

 Nitekim son olarak birçok dış düşmanın desteği ile 15 temmuz gecesi FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe ve ülkeyi bölme girişimi, asil milletimizin devletine ve iradesine sahip çıkma kararlılığı sonucu püskürtülmüş ve bütün dünyaya çok öneli bir mesaj verilmiştir.

Bu hain  girişime, sözde demokrasi havarisi batı’nın şaşırtıcı düzeyde sessiz kalmasının ardında, hem İslam coğrafyasının hem de dünya Müslümanlarının temsilciliğine soyunmasına duyulan öfke yatmaktadır.

 Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, gelişmiş ekonomimiz, yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz dostlarımıza güven ve övünç kaynağı, düşmanlarımızı ise korku ve telaşa düşürmektedir.

Yaşadığımız bu kritik coğrafyadaki mevcut tüm olumsuzluklara rağmen, ortak  tanrı ortak kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen  Cumhuriyetimiz sayesinde, bu topraklar üzerinde yaşayanlar tasada ve kıvançta bir ve bütün olmada, ocağını ve aşını paylaşmada ne kadar kardeş olduğu ortaya koymuş, dahası büyük bir millet ve devlet olmanın gereği ecdadı gibi 3 milyondan fazla vatandan yurdundan  edilen insana kucağını açmış, dünyanın  her neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, zalimin karşısında olmuş, yakın bölgesinde ve öteki barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmıştır.

 Her yerde ve her ferdimize milletçe devletimizin bekası milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve evrensel insanlık değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye; mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız.

 Bu inançla; büyük kahraman, asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz onu, kahraman ecdadımızı, aziz şehit ve gazilerimizi milletimizin kalbinde gönlünde ebediyete kadar yaşatacak ve asla unutmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi bitirirken saygılar sunuyorum." dedi.

Günün anlam ve önemini belirten ve Cumhuriyeti anlatan şiirlerin öğrenciler tarafından okunmasının ardından sunulan Efe oyunu ve halk oyunları gösterileri büyük alkış aldı.

Kültür Merkezindeki törenin ardından Erdemli Kaymakamlığı tarafından Şehit yakınları ve gazilere öğle yemeği ikram edildi. 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu