EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-10-2017 20:27   Güncelleme : 29-10-2017 00:38

Minik Tema'cılar İşbaşında

Minik TEMA’cılar meşe palamudu ekti

Minik Tema'cılar İşbaşında

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma  Vakfı (TEMA Erdemli gönüllüleri Hedef İlk adım Anaokulunda meşe palamudu ekim etkinliği düzenledi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, TEMA Erdemli Gönüllüleri Temsilcisi Murat Başer, Hedef İlk adım Anaokulu kurucu müdürü Emre Yılmaz ile öğrenci ve veliler ile TEMA gönüllülerinin katıldığı etkinlikte anaokulunun minikleri meşe palamudu ekimi yaptı.  TEMA Erdemli Temsilcisi Murat Başer, meşe palamudu ekim öncesi yaptığı konuşmada, Erozyonla mücadelede ağaçlandırmanın önemine dikkat çekmek ve erozyonla mücadelede en etkili türlerden biri olan meşe ağacıyla etkinlik katılımcılarını tanıştırmak istediklerini söyledi.

Minik TEMA’cılara ağaç sevgisini kazandırmak maksadıyla TEMA Erdemli gönüllülerimizle ormandan topladığımız meşe palamutlarının ekim etkinliğini Hedef İlk adım anaokulunda  Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin’in katılımıyla etkinlik düzenlediklerini kaydetti.

Neden Meşe Önemli?

Anadolu ağacı olan meşenin palamutları, yuva bulup toprakla buluştuğunda faydalı hizmetler vermektedir. Meşe ağacı, köklerinin kapladığı alandaki toprağı kucaklamakta, bir arada tutmaktadır. Bu alandaki toprağa düşen yağmur damlalarının şiddetini hafifletmektedir. Yağmur suyunun toprakta tutulmasına yardım etmekte, rüzgârın hızını azaltmakta, dökülmüş yaprakları sayesinde toprağın kaybettiği besini geri kazanmasına destek olmaktadır. Toprak bereketli olunca üretilen gıdalar sağlıklı olmakta, gıda güvenliği sağlanmaktadır. Özetle, meşe palamutları yuvalarına kavuşunca kendisi dâhil binlerce canlının geleceği için çalışmaktadır.

Konuşmanın ardından protokol ve okul yöneticileri miniklerle birlikte meşe palamudu ekim etkinliği gerçekleştirildi. Miniklerin meşe palamudu dikimi heyecanı görülmeye değerdi.