23 OCAK 2021 Cumartesi 12:04
YAŞAM
Giriş Tarihi : 24-10-2017 11:07   Güncelleme : 24-10-2017 11:13

Lamas Sizi Çağırıyor

Sonbaharda yürüyüş keyfi

Lamas Sizi Çağırıyor

Türkiye’nin önemli kanyonlarından Lamas Kanyonu trekingçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yaz mevsiminin sona ermesiyle hava sıcaklığının da etkisiyle kimileri denize girmeyi tercih ederken, kimileri de doğa ve gezi tutkunları uzun yürüyüş ve macera dolu dakikalar yaşamaya çalışıyor.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa ve Sporlar Kültür Sanat Derneği Başkanı Ferhat Adalı, yerli ve yabancı tatilcilerin önemli mesire alanlarından, doğa ve gezi tutkunlarının en önemli uğrak yerlerinden olan Lamas Kanyonu sonbaharda doğa ve gezi tutkunlarına da ev sahipliği yapmayı sürdürdüğünü söyledi.

Adalı, Toros Dağları'ndan çıkıp Akdeniz'e dökülen çayın kenarında yürüyüş yapmanın zaman zaman da buz gibi sulardan geçerek yol almanın insana huzur verdiğini belirtti.

Adalı, yürüyüşlerine sadece Lamas Kanyonunda değil, Osmaniye’nin Karaçay, Adana’nın Küp Vadisi, Mersin’in Mut ilçesindeki Sason Vadisi, Silifke ilçesindeki Göksu vadisi, Bozyazı ilçesindeki Karamanastır şelalesini içerisinde bulunduran Sini Çayı Vadisi, Çamlıyayla ilçesindeki Kisecik Vadisine gezi ve doğa yürüyüşleri düzenleyerek doğada keşifler yaptıklarını kaydetti.

Bozyazı ilçesinin içme suyunu da karşılayan sini çayındaki Karamanastır Şelalesinin mutlaka görülmesi gerektiğini belirten İlksen Gülsel, özellikle ev hanımlarını ve öğrencileri gezilere katılmaya çağırdı.

Hafta sonunu nasıl geçirelim diyenlerin mutlaka doğaseverlere katılmasını isteyen Gülsel, ‘’Adana Küp şelalesinden sonra ikinci gördüğüm en güzel şelale. Doğaseverleri ve gezginlerin burasını mutlaka görmelerini isterim ben doyamadım. Burası cennetten bir köşe böyle güzel yerde yaşamak isterdim’’ diye belirtti.

Lamas Kanyonunda yürüyüşe katılan ev hanımı Hülya Arıkan ise, yaz sıcakları bitti serin sonbahar havasında yürüyüşlerin insanı dinlendirdiğini vurguladı.

Toroslar’dan akıp Akdeniz’e dökülen kar sularının aktığı Lamas Kanyonunda akan buz gibi suların çevresinde yetişen ağaçların yapraklarında istenilen her rengi görmenin mümkün olduğunu Arıkan, ‘’Lamas kanyonu doğa gezginlerinin keşfetmesi gereken önemli yerlerden birisi. Ben herkesi bu tür gezilere katılmaya çalışıyorum. Burada tüm dert ve sıkıntıları arkada bırakıyoruz. Adeta kendimize özgüven geliyor. Dizlerimdeki ağrıları yürüyüşe katılarak yendim. Doğada yürüyüş hem sağlığıma hem de doğayı keşfetmeme neden olurken aynı zamanda bol bol doğa fotoğrafı çekmemizi sağlıyor’’ ifadesini kullandı.

Erdemli Lamas Kanyonu ve Bozyazı ilçesindeki Sini Çayına geziye katılanlar bol bol anı fotoğrafı çektirerek  gezilerini ölümsüzleştirdiler.