Eğriçayır balı ödüle doymuyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıEğriçayır balı ödüle doymuyor

Mersin Valiliğinden Bal Üreticilerine Ödül

Eğriçayır balı ödüle doymuyor
Bu içerik 2581 kez okundu.

Bu yıl İstanbul'da düzenlenen 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi'nde farklı kategorilerde 1 altın, üç gümüş ve bir de bronz olmak üzere toplam 5 madalya kazanan Erdemlili Eğriçayır balı üreticileri ile Mut ilçesinde karışık bitki balında dünya üçüncülüğü alan üreticiye  Mersin Valiliğinden teşekkür belgesi verildi.

Mersin Vali Yardımcısı Haluk Nuri Ballı, ödüllü arıcıları kabulünde yaptığı açıklamada, Mersin’in turizm, liman ve  sanayi kenti olduğu gibi tarım kenti olduğunun da unutulmaması gerektiğini söyledi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın ‘Mersin’in tarım yönü ile ilgili sahip olduğu tarım potansiyelinin de  artık iyi algılanması ve diğer alanlarda olduğu gibi tarımın ön plana çıkartılması’ yönünde  verdiği talimatla Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile neler yapabiliriz diye bir çalışma başlattık diyen Ballı, yaptığı konuşmada tarımda kaliteli üretimin üreticilerle olduğunu belirtti.

İşin asıl sahibi çiftçidir diyen Ballı,  ‘’Emek sarf eden insanların onurlandırılması ve değerlendirilmesi gerekir. Bakınız ilimizde üretilen Eğriçayır balı ile Mut ilçemizde üretilen  bal ödüllendirilmeye değer kılınmış. Özellikle de Eğriçayır balının üç yıl üst üste altın madalya alması tesadüfi değildir. Tüm üreticilerimizi kaliteli ürün üretmeye ve bu tür yarışmalara katılmaya davet ediyorum. Mut ilçemizden diğer üreticimiz cesaretle yarışmaya katıldı ve o da dünya üçüncülüğü elde etti. Atatürk boşuna dememiş, ‘’Köylü milletin efendisidir’’ diye. Buradaki köylü tabiri çiftçilikle uğraşan ve insanlarımızı doyuran anlamındadır. Gelecek yüzyıllarda gıda ile uğraşmak bilim ve teknolojiden  daha önemli olacak. Çünkü insanlar karınlarını nasıl doyuracaklarını düşünecekler. Bundan dolayı biz tarımı önemsiyoruz. Çiftçilerimizi onore etmek, sorunlarına sahip çıktığımızı göstermek adına  teşekkür ediyoruz. Eğer çiftçimiz köyünde duruyor ve de üretiyorsa biz burada rahat ediyoruz demektir. Bal üreticilerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

 ‘’Üreticilerimiz markalaşmalı’’-

 Toroslar’da üretilen balların üst üste aldıkları ödüllerle bir marka haline geldiğine dikkat çeken Vali Yardımcısı Ballı, dünyada meşhur markaların bulunduğunu belirterek, ‘’Bir çok ürün çeşitli markalar adı altında Türkiye’de de üretildiğini hepimiz bilmekteyiz.  Markayı bir ürünün üzerine bastığınızda ürün birden pahalanıyor. Bir ürünü kaliteli kılan değil insanların gözünde kaliteli kılan markalaşmadır.  Bu da marka ile gerekli patentlerin alınması proseslerin yerine getirilmesini sürekli yenileye biliyor ve aynı kalitede üretim yapabiliyorsan siz marka haline dönüşüyorsunuzdur. İşte Toroslar’da yetişen çiçeklerden elde edilen balların üst üste derece alması  o ürünü marka haline getirmeye başladığını görmekteyiz. Eğriçayır balı bunlara bir örnektir’’ diye belirtti.

 Cumhurbaşkanımızın talimatı ve Kalkınma Bakanlığımızın öncülüğünde kalite ve markalaşma konusunda çiftçilerimize destek olunması yönünde  çalışmalar yapıldı diyen Ballı, şöyle konuştu:

‘’Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile marka şehirden önce üreticilerin markalaşması yönünde çalışmalar başlatıldı. Bu konuda özellikle devletimiz  KOSGEB kanalı ile çiftçilerimize destekler sunmaya başladı.  Bir ürünü insanların gözünde değerli kılan onun marka olmasıdır. Yoksa aynı kalitede bir ürünü gidiyorsun marka damgasını basarak daha pahalıya satabiliyorsun. Üreticinin emeği hak ettiği yerde değil o zaman marka sahibinin istediği yerde iş profesyonelce iş yaptığından dolayı kazanan o oluyor. Bu tüm sektörlerde böyledir. Bizim üreticimizin ürettiği ürünlerini kendi markası ile dünya çapında bir hale getirmesi hem kazancını artıracak hem de  çiftçilikle yani üreticilikle uğraşmanın zevkini artıracaktır ve para kazanacak. Para kazanınca diyecek ki, ben bu işi devam ettireyim. Bizim çiftçimizin en büyük sorunu üretmesine rağmen yeteri kadar kazanamamasıdır. Başka insanlar sizin ürettiğinizden daha fazla kazanıyor. Sonra size bıkkınlık geliyor ve o işi bırakıyorsunuz. Bizim üreten ve üreten topluma ihtiyacımız var. Bu nedenle markalaşmayı bir aldatma olarak değil de sahip olduğumuz değerleri insanlara tanıtma olarak algılamak gerekir. Kaliteli bal üreterek  ödüllendirilen çiftçilerimizi kutluyorum.’’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı da yaptığı konuşmada, üç yıl üst üste dünya çapında altın madalya alarak, ürettikleri kaliteli balla Türkiye’nin Mersin’in adını tüm dünyaya duyurmasından dolayı  Eğriçayır balı üreticilerine teşekkür ettiğini söyledi. Apimondia Uluslar arası Arıcılık kongresinde Mersin’in 6 madalya almasının önemli olduğunu belirten Abalı, üreticilerin kaliteli üretim yapmaya devam edeceklerine inandığını kaydetti.

Konuşmaların ardından genç girişimci çiftçiler ile bal üreticilerine teşekkür belgeleri Vali yardımcısı Haluk Nuri Ballı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Arif Abalı tarafından verildi.

erdemli ajans eğriçayır mersin valiliği
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu