Vali Su Erdemli’de
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıVali Su Erdemli’de

Vali Su, 'Hızla Turizmdeki Yatak Kapasitemizi Arttırmamız Gerekiyor'

Vali Su Erdemli’de
Bu içerik 2633 kez okundu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su Erdemli ilçesinde inceleme ve çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Su’yu Araştırma Müdürlüğü hizmet binası önünde Kaymakam Avni Kula ve ilçe protokolü  karşıladı.

İlk ziyaretini Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitü Müdürlüğüne yapan Su, burada enstitü müdürü  Dr. Davut Keleş’ten AR-GE çalışmaları ve İleri Teknoloji Laboratuarları bünyesinde bulunan Doku Kültürü çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kurum müdürü Keleş, enstitüde gerçekleştirilen AR-GE çalışmaları ile  Türkiye’de melezleme ıslahı ile geliştirilen ilk kayısı çeşitleri ve mutasyon ıslahıyla yine Türkiye’de bir ilk olarak geliştirilen çekirdeksiz limon çeşitleri hakkında bilgi sundu.Daldan sofraya kadar geçen sürece dair bilhassa gıda güvenliği perspektifinde kurumun alt yapı ve imkânları hususunda yapılan çalışmalar aktaran Keleş, özellikle hasat sonrası işlemeye yönelik prototip üretim teknikleri ile sektöre yeni açılımlar getirilmesi yönündeki çabalara vurgu yaptı.

Özellikle haploid (kromozom sayısı n olan bitkiler) bitki elde edilmesi ve akabinde saf hat geliştirme çalışmaları ile mandarinlerde triploid (kromozom sayısı 3n olan bitkiler) ve tetraploid (kromozom sayısı 4n olan bitkiler) bitki geliştirme çalışmaları ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunuldu.

Keleş, Haploid tekniği ile sebze ıslahı çalışmalarında ıslah sürecinin yarı yarıya kısaltılması hususu ve bu zamansal kazanımın sektöre aktif faydaları üzerinde bilgi aktardı.

Çekirdeksiz mandarin çeşitleri geliştirme kapsamında triploid ve tetraploid bitki elde edilmesine yönelik çalışmaların ilerleyen yıllarda ülkemiz Turunçgilciliğine büyük katkılar yapacağını anlattı.

Vali Su’ya, arazi gezisinde Enstitüde bulunan Turunçgil Genetik Kaynakları Parselleri, Çim Islahı çalışmalarının yürütüldüğü parseller ve Süs Bitkileri Üretim ve AR-GE biriminde yapılan çalışmalar aktarıldı.  

Ziyaretin sonunda Alata’daki çalışmaların ülkemiz tarımı için gerçekten önemli olduğunu söyleyen Vali Su, daha sonra geniş bir zamanda çok daha kapsamlı bir Alata gezisi yapacağını belirtti.

Vali Alata ziyaretinin ardından Erdemli Kaymakamlığını ziyaret ederek Kaymakam Avni Kula’dan bilgi aldı. Erdemli Ziraat Odası’nı da ziyaret eden Vali Su’yu burada STK temsilcileri karşıladı. Vali Su, burada ilçede faaliyet gösteren Oda Başkanları ile bir araya geldi. Oda başkanlarından sorun ve taleplerini dinledi. Vali Su’ya burada Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı tarafından diğer odaları da temsilen ‘’Kızkalesi’’ fotoğrafını armağan etti. Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin de limon figürlü plaket takdim ederken el yapımı limonata ikramında bulunuldu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su UNESCO tarafından geçici dünya mirası listesine alınan tarihi ve turistik belde Kızkalesi’ne geçti. Vali Su’yu burada Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan ve esnaflar karşıladı.  

Kızkalesi esnafları ile tanışan Vali Su burada esnaf ve turizm sektör temsilcilerinin sorunlarını dinledi.

Mersin’in kültür, deniz, inanç, yayla ve kış turizmi gibi alanlarda çok zengin bir potansiyele sahip olmasına rağmen bunları yeteri kadar değerlendiremediğine değinen Su, Mersin’in toplam 30 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu, Antalya’nın ise 450 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu vurguladı. Vali Su, Mersin’in yatak kapasitesi bakımından Antalya’nın çok gerisinde olduğunu kaydederek, ‘’5 bin kişilik bir temsil yapalım desek gelecek olanları ağırlayacak yatağımız yok. Bu nedenle hızla yatak kapasitemizi artırmak gerekiyor’’ diye konuştu.

Mersin turizminin amiral gemisi olan Kızkalesi’nde otel, motel ve ikinci konutlarda toplam 12 bin yatak bulunduğuna dikkat çeken Vali Su, Kızkalesi’nin üç aylık sezonla kapatılmaması gerektiğini alternatif kış turizmini de canlandırmak gerektiğini ifade etti.

Kızkalesi’nde 3 aylık sezon yerine 12 aylık sezon yaşanmalı diyen Vali Su, ‘’Bunun içinde özellikle Avrupalıları buraya çekecek sağlık turizmi oluşturulmalı bu konuda Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın da katkılarıyla işletmecilerimizin önünü açacak çalışmalar yapmaya başladık. İlk çalışmamızı da önce Uzuncaburç tarihi ören yeri ile Cennet Cehennem obruklarında 10 milyon liralık çalışma yapacağız. Buralardaki çalışmalar bölge turizminin patlama yapmasını sağlayacaktır’’ dedi. 

erdemli ajans mersin valiliği ali ihsan su
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu