Köylü Ormanı Sever, Orman Köylü Kalkındırır
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


Köylü Ormanı Sever, Orman Köylü Kalkındırır

Üzümlü Mahallesinde Aşure ve ağaç dikme günü

Köylü Ormanı Sever, Orman Köylü Kalkındırır
Bu içerik 2454 kez okundu.

Erdemli'nin en uç mahallesi Üzümlü de bereketin sembolü "Aşure’’  günü ve birlik beraberlik yemeği etkinliği düzenlendi.  Etkinlikte Mersin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 9 ihtiyaç sahibi aileye ceviz, badem, alıç, harnup, zeytin gibi gelir getirici fidan dağıtımı yapıldı.

Etkinliğe Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Derin, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu.  

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Şube Müdürü Yusuf Güzel, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Muharrem ayı dolayısı ile gerçekleştirilen birlik beraberlik yemeği ile Aruşe günün kutlu olması dileğinde bulundu. Üzümlü mahalle halkına gösterdikleri sıcak karşılama ve düzenledikleri etkinlikten dolayı başta muhtar Mustafa Başbilen ve tüm mahalle halkına teşekkür etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu sayesinde orman ve köylüler arasındaki sıkıntıların tek tek çözüldüğünü ve çözülmeye de devam ettiğini vurgulayan Kula, "Eskiden orman ile köylüler adeta düşman gibiydi. Eğer köylünün malı ormana girdiyse hemen ceza kesilirdi. Köylü her türlü şekilde ceza yedikleri için ormanları korumuyorlardı. Ancak Veysel Eroğlu bakanım ve ekibinin hazırladığı projeler sayesinde köylü ile ormancılar barıştı. Artık köylüler zarar değil de faydalarını görüyorlar. Tıpkı bugün ki gibi. Artık köylünün bulunduğu yerin iklim yapısına göre gelir getirici ağaçlar dikiliyor üstelik üç sene tüm bakımı da yapıldıktan sonra  kura çekilerek vatandaşa   teslim ediliyor. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz ise konuşmasında, orman teşkilatının, ‘’Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçişin göstergesi olan ‘’5 bin köye 5 bin gelir getirici fidan dikme’’ projemizin bir kısmını burada hayata geçiriyoruz’’ dedi. Mersin genelinde bu yıl 44 köyde uygulamaya geçtiğimiz gelir getirici fidan dağıtım projesi ilimizde gerçekten nasibini aldı diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

‘’2015 yılından bu yana bu projeyi uygulayarak hayata geçirdik. 2017 yılında 44 köyümüzde bu projeyi uygulamaya başladık. Buradaki amaç vatandaşlarımızın gelirini artırıp refah seviyesini yükseltmek ve onlara yerinde istihdam sağlayıp ülke ekonomisine katkı sunmalarını sağlamak ve bozuk orman alanlarını aynı zamanda iyileştirmektir. Biz köylerimizin çevresinde yetişen ağaçları dikiyoruz. Aynı zamanda üç yıl bakımını da yapıp kura ile köylümüze 49 yıllığına veriyoruz. Üzümlü köyü de il genelindeki 44 köyümüzden bir tanesidir. Başta projenin mimarı Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

Üzümlü mahalle muhtarı Mustafa Başbilen de yaptığı konuşmada, davetlerini kırmayıp gelen herkese teşekkür ettiğini söyledi. Başbilen, mahallelerinde geleneksel olarak her yıl birlik beraberlik yemeği ile bereketin sembolü Aruşe günü düzenleyerek halkı bir araya getirdiklerini vurgulayarak, ‘’Bu yıl hem Aruşe gününü hem de köyümüzden 9 aileye gelir getirici  fidan sertifikası verilmesi törenini birlikte düzenledik’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından vatandaşlara yemek ve aşure ikramında bulunuldu sertifikalar sahiplerine dağıtıldı.  

erdemli ajans üzümlü aşure orman
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Başkan Şen, “Bayramımız Mübarek Olsun”
Başkan Şen, “Bayramımız Mübarek Olsun”
Aşkın Şahin Kurban Bayramını Kutladı
Aşkın Şahin Kurban Bayramını Kutladı
Başkan Serin Kurban Bayramını Kutladı
Başkan Serin Kurban Bayramını Kutladı
Başkan Çalışkaner,
Başkan Çalışkaner, "Bayramımız Kutlu Olsun”