mmm... Çok Nefis...
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


mmm... Çok Nefis...

Dikenli İncir Dondurmasına Tam Not

mmm... Çok Nefis...
Bu içerik 1983 kez okundu.

Erdemli İlçe Tarım Müdürlüğü, Akdeniz Naturel Yaşam Derneği, Erdemli Belediyesi, Erdemli Ziraat Odası, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Müdürlüğünün de içerisinde olduğu Yöresel Ürünlerle Kırsal Kalkınma Avrupa Birliği projesi kapsamında yapılan Dikenli İncir Dondurması Erdemli Protokolü tarafından çok beğenildi ve tam not aldı.

Dondurmayı yapan Erdemli Kahramanmaraş Pastanesinde Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli İlçe Tarım Müdürü Mehmet Türker, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu ve Proje ekibine dondurma ikramı yapıldı.

Katılımcılar ve dikenli incir dondurmasının tadına bakanlar dondurmanın tadını beğenerek tam not verirken Projenin Genel Koordinatörü Avni Taşyürek proje hakkında şu bilgileri verdi;

"Türk İtalyan İşbirliği ile Mersin ilimizde uygulanan Yöresel Ürünlerle Kırsal Kalkınma   isimli projemiz Avrupa Birliği Bakanlığının sivil toplum diyalogu  IV kapsamındaki Tarım ve Balıkçılık alt bileşeninde Avrupa ülkeleri ve aday ülkelerin merkezi finans ve ihale kurumu tarafından yapılan değerlendirme sonucu ilk 10’a girmiştir.

 Sivil toplum diyalogu Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden sivil toplum kuruluşlarını, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirlerini tanımalarını karşılıklı bilgi alışverişi  ve kalıcı  diyalog kurmalarını sağlayan bir programdır. Sivil toplum diyalogu programı Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yönetilmekte olup Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Merkezi  finans ve  ihale kurumu bu programın ihale makamıdır.

Erdemli Ziraat Odamız bu projenin eş finansman sağlayan ortağıdır. Erdemli, Aydıncık ve Mezitli Belediyeleri. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Erdemli, Silifke ve Aydıncık ilçe tarım müdürlükleri,  Akdeniz İhracatı Birlikleri, Tarsus, Anamur ve Silifke ziraat odaları iştirakçi olarak katılmaktadır.

Hint İnciri Mersin ilimizde bilinçsiz bir şekilde üretilmekte olup pazarlaması da sadece el arabalarında yapılmakta idi. Bu proje ile teknik üretim ve hasat yöntemleri ülkemize kazandırılmıştır. Ayrıca Rusya’ya ihracatı yapıldı ve standart dışı meyvelerden ise dondurma yapıldı ve çok beğenildi. Bugün sizlere sunduğumuz dondurmanın karışımı dikenli incirin meyvesinden yapılmıştır" dedi.

erdemli ajans dikenli incir dondurması
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Başkan Şen, “Bayramımız Mübarek Olsun”
Başkan Şen, “Bayramımız Mübarek Olsun”
Aşkın Şahin Kurban Bayramını Kutladı
Aşkın Şahin Kurban Bayramını Kutladı
Başkan Serin Kurban Bayramını Kutladı
Başkan Serin Kurban Bayramını Kutladı
Başkan Çalışkaner,
Başkan Çalışkaner, "Bayramımız Kutlu Olsun”