Çevreci Minikler
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


Çevreci Minikler

Erdemli'de 25 Okuldan 50 öğrenci "Doğayla Çepeçevre" isimli proje kapsamında çevreci oldular

Çevreci Minikler
Bu içerik 1826 kez okundu.

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan proje kapsamında 50 minik öğrenci proje kapsamında çevre ilgili çok faydalı bilgiler edinerek çevreye duyarlı birer birey olarak donanım kazandılar. Proje ile ilgili bilgiler veren Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin şunları söyledi; “TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında desteklenen projemizin amacı, doğaya ve çevreye karşı duyarlı bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda 25 farklı okuldan ilkokul 4. Sınıfta okuyan sosyoekonomik düzeyi düşük 50 öğrencimiz seçilmiştir. Projemize Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü personelleri uzman ve eğitmen desteği sağlamışlardır.

19-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen projemiz boyunca öğrencilerimiz atık ve geri dönüşüm ile ilgilifarklı etkinliklere katılmışlardır. Öğrencilerimiz projenin ilkgünü Mersin Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde saha incelemesiyle katı atıkların bertaraf edilmesini, su arıtımı esnasında ortaya çıkan atık su çamurunun arıtılması işlemiyle ortaya çıkan biyogaz ile elektrik enerjisi üretildiği tesisleri görmüş ve oradaki eğitmenlerden bu süreçleri uygulamalara birebir katılarak dinlemişlerdir.

İkinci gün Mersin Karaduvar’da Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresinin yapmış olduğu çalışmaları gözlemlemiş, laboratuvarları ve arıtma birimlerini ziyaret etmiş gün sonunda Karaduvar sahilindeki kirliliğini edindikleri yeni bilgiler ışığında farklı bir açıyla değerlendirip tartıştıktan sonra kıyı temizliği yapmışlardır.

Üçüncü gün ise Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde, enstitü müdürü Dr. Davut Keleş’in de katılımıyla faydalı böcekleri, yaprak ve toprakanalizlerini ve biyoteknoloji laboratuvarında yapılan çalışmaları incelemiş, zirai ilaçlama ile ilgili bilgiler almışlardır.

Projenin son günü ise öğrencilerimiz çevre ile ilgili drama ve öykü çalışmaları yapacak, kıyı temizliği sırasında topladıkları materyallerle üç günlük faaliyetler sonuna edindikleri deneyimler sonucu tasarımlar gerçekleştirip çevre ile ilgili bilimsel poster hazırlamışlardır.”

15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu Sergi alanında gerçekleştirilen kapanış sergisine ve sunumuna katılan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, tek tek öğrencilerin standlarını dolaşarak bilgiler aldı. Kula proje ile ilgili yaptığı açıklamada projeyi çok beğendiğini, günümüzde çevrenin çok daha önemli olduğunu, bunun öneminin miniklere öğretilmesinin ayrıca önemine değinerek, "Şimdi çevreye duyarlı olarak eğitim vermiş olduğumuz minikler ileride çevresine sahip çıkan, duyarlı birer birey olarak yetişecekler, ellerindeki bir çöpü çevreye ve doğaya atmayacaklar mesela, bu da geleceğimize yapmış olduğumuz önemli bir yatırımdır" dedi.

Proje sertifikaların dağıtılması ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

erdemli ajans milli eğitim çevreci öğrenciler doğayla çepeçevre
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Milyon Fest Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Zafer Atışları Erdemli'de Yapıldı
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Sahte Para ve Hırsızlara Dikkat!!
Erdemli Rekora Koşuyor
Erdemli Rekora Koşuyor