GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2017 15:21   Güncelleme : 23-09-2017 15:21

Erdemli Yörükleri göç hazırlığında

Göç hazırlığında olan yörüklerin yollarını yapan Erdemli Belediye Başkanı Yörükleri ziyaret ederek, yayık yaydı, keçi sağdı, kepenek giyerek keçileri güttü.

Erdemli Yörükleri göç hazırlığında

Yaz aylarında Toroslar’ın 2 bin 200 rakımlı yaylalarına çıkan Erdemli'nin Köselerli Yörükleri dönüş hazırlığına başladı. Yaylada 5 ay kalan Yörükler peynir, tereyağı, koyunlardan yün keçilerden ise kıllarını kırkarak  dönüş hazırlıklarına başladıklarını dile getirdi.

Nisan ayının sonlarında yaylaya çıkan Yörüklerin geri dönüş hazırlığını öğrenen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu Yörükleri yaylada ziyaret ederek sorunlarını dinledi dönüş esnasında koyun ve keçilerin rahat yürümelerini sağlamak amacı ile kullanılacak olan yolların yapımını sağladı.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Köselerli Yörüklerini ziyaret ederek, keçi sağdı koyun tüyünden yapılmış ‘kepenek’’ giyip koyun  ve keçi  güttü.

Ziyaretle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Tollu, ‘’Yörüklerimiz ülkemizin bel kemiğidir. Hiç devlet desteği almadan ve bize destek verilmiyor deyip  ağlamadan ülke ekonomisine katkıları çok büyüktür. Onların yetiştirdiği hayvanlar ülkemizin milli geliri demektir. Burada ciddi bir üretim var. Bizim kültürümüzün yaşatılmasında, bizi biz yapan değerlerin sürdürülmesinde katkısı olan Yörük kardeşlerimizdir. Toroslar’ın zirvesindeki hangi noktada Yörükler varsa orada Albayrak ta en zirvede şerefle dalgalanmaktadır.  Erdemli belediyesi olarak şu anda göç hazırlığında olan Yörüklerimizin dönüş yolculuğu güzergâhındaki yollarını açıyoruz. Biz bu kültürün sürdürülmesi ve yaşatılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz’’ dedi.

Köselerli mahallesi muhtarı Kemal Çelik ise,  yaz aylarında sıcaktan etkilenmemek için yaylalara çıkarak 5 ay yaylalarda kalan  Yörüklerimiz hayvanlarını burada otlatıp besliyor diyerek, ‘’ Artık havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Birçok Yörüğümüzün çocukları okula başladı. Bu nedenle de Yörüklerimiz de  göç hazırlı başladı. Şuanda göç hazırlığı kapsamında ekmek yapıyoruz, yoğurt, peynir gibi yiyeceklerimizi hazırlayıp daha sonra aşağı kesimlere gideceğiz. Geri dönüş yollarımız çok kötüydü. Erdemli Belediye Başkanımıza söyledik bizi ziyarete geldi yolların kötü oluşunu bizzat gördü. Şu anda yollarımız geri dönüşte hayvanlarımızın telef olmaması için yapılıyor başkanımızdan Allah razı olsun çok teşekkür ediyoruz.  Yollarımızın çalışmaları bittikten sonra dönüş yolculuğuna başlayacağız ve yollara düşeceğiz’’ diye kaydetti. dedi.

Yörük kadını 73 yaşındaki Eşe Geriz ise, Yörük kültürünü yaşatmak için bizler buradayız. Bizler Yörüğüz ve şu anda  tüm hazırlarımızı yaparak göç hazırlıklarına başladık. Keçilerimizi sağıyoruz, yoğurt, peynir ve ekmeklerimizi yapıyoruz. Buraya gelerek bizleri ziyaret ettiği için belediye başkanına teşekkür ederiz’’ şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ziyaret ettiği Köselerli Yörükleri Obasında keçi sağıp, Yörük ayranı yaydı, koyun  yününden özel yapılmış ‘Kepenek’’ i sırtına alıp keçi, koyun güttü. Yörüklere bandırma ve lokum ikramında bulundu. Yol çalışması yapan iş makinelerini yönlendiren Başkan Tollu istekleri doğrultusunda yolların açılmasını sağladı. Yol çalışması yapan iş makinesini gören çocuklar ise iş makinesini yakından  hayranlıkla izledi.

Köserelli Muhtarı Kemal Çelik önümüzdeki günlerde sahile yakın yurtlarına göçmeye başlayacaklarını söyledi