CHP
Giriş Tarihi : 07-08-2016 19:35   Güncelleme : 07-08-2016 19:58

Kılıçdaroğlu Yenikapı'da halka seslendi

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul Yenikapı'da gerçekleşen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde konuştu.

Kılıçdaroğlu Yenikapı'da halka seslendi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Bugün, bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. 15 Temmuz akşamı TSK içinde yuvalanan bir çete grubu Türk demokrasisine darbe yapmak istedi. Size bize hepimizi darbe yapmak istedi. TBMM'yi sabaha kadar açık tutan ve yöneten Meclis Başkanımıza teşekkür ediyorum. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir bu. Demokrasi kahramanlarını unutmayacağız.

TBMM, Gazi Meclis'tir. Kurtuluş Savaşı'nı yönetmiş bir Meclis'tir. Darbecilere karşı durarak milletvekillerinin ve milletimizin onurunu korumuştur. 4 siyasi partinin liderleri darbeye karşı ortak bir tavır sergilemiştir. Bu güzel beraberliğe eşlik etmek için parlamento dışındaki liderler de burada olsa mutlu olurdum. 

15 Temmuz'un bir anlamı var artık. Bize uzlaşma kapısını araladı. Biz bu uzlaşma kültürünü daha ileriye taşırsak çocuklarımıza güzel bir ülke bırakacağız. 

Bu noktaya nereden geldik? Teşhisi güzel yapacağız. Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım. Bir musibet bin nasihatten evladır. Sizin için 12 madde hazırladım. Diğer liderler de kabul ederse Türkiye çağı yakalamış sokaklarında caddelerinde güler yüzlü insanların olduğu bir ülke haline gelecektir.

Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayalım. Camiye sokarsak toplumu böleriz, adliyeye sokarsak adaleti bulamayız, kışlaya sokarsak darbeyi önleyemeyiz. Bizim soylu bir uzlaşmaya ihtiyacımız var. Bizim kavgaya değil, bizim, milleti kardeş kılmaya ihtiyacımız var.

Siyasette özeleştiri yapmamız gerekiyor. Geçmişi iyi tahlil etmemiz gerekiyor. Milleti kardeş kılma yolunda kararlılığımız sürdürmeliyiz.

Devletin inşaasında liyakat sistemini esas almalıyız. İnancımız da bunu öngörüyor zaten. İşi ehline ver diyor yüce Yaradan. Bu bizim cemaaten bu bizim partiden diyerek değil, kim o işi iyi yapıyorsa işi ona teslim etmeli geleneğini başlatmak zorundayız. Garibanın oğlu sınav için alınteri dökerken birileri soruları çalıyorsa buna hep beraber itiraz etmeliyiz.

Her şartta demokrasiye sahip çıkmalıyız. Halk, direnme gücünü kullanarak, tankların önüne çıkarak demokrasiyi savunmuştur. Mücadeleyi yapan herkese şükranlarımı sunuyorum. Siz bir tarih yazdınız.

Sadece darbe değil demokrasi üzerinde tüm vesaitleri yok etmeliyiz. Her türlü gölgeye son vermeliyiz. Ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi. Birinci sınıf demokrasi diyoruz.

Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız. Mustafa Kemal ve silah arkadaşları Cumhuriyet'i kurarken 1921'de bir anaysa yaptılar İlk madde diyor ki hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Evet, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Dolayısıyla hiçbir kimseye hiçbir aileye imtiyaz tanınmıyor. İnancı yaşam tarzı ne olursa tüm vatandaşlar kanun önünde eşittir.

Gazi Mustafa Kemal dedi ki, "Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir". Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesiyse Cumhuriyet bizimdir, alınterimizdir,

Geçmişin mağdurlarına haklarını iade edelim.

Uğur ARIKANUğur ARIKAN