Teşvikler Üreticiye Verilsin!
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıTeşvikler Üreticiye Verilsin!

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin: "Limon altın yılını yaşayacak’’

Teşvikler Üreticiye Verilsin!
Bu içerik 1812 kez okundu.

Türkiye’nin Limon üretiminin yüzde 65’ini tek başına karşılayan Mersin’in Erdemli ilçesinde limon hasadının başlaması ile birlikte paketleme fabrikaları çalışmaya başladı. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, limonda ilk hasada başlanıldığını belirterek, "Bu yıl limon altın yılını yaşayacak’’ dedi.

Şahin, Koyuncu mahallesinde limon hasadı yapan işçileri ve paketleme tesisini ziyaret ederek, Limonda yaşanan gelişmeler hakkında gazetecilere bilgi verdi.

"Hasat başladı ihracat arttı’’

Erdemli’de Mayer cinsi limonun hasadı yapılarak fabrikalarda işlenmeye başlandığını belirten Şahin, ‘’İç piyasayla birlikte bugün itibariyle ihracat kapıları açıldı. İlçemizde 100 dekar arazide üretilen limon rekoltesi yılda 400 bin ton civarındadır. Bu yıl rekoltenin yüzde 30 civarında az olması bekleniyor. Bunun en büyük nedeni ise geçen yıl kış aylarının soğuk ve  çok sert geçmesinden kaynaklanıyor. Rekolte azlığını ise yeni meyve veren ağaçlardan karşılamayı düşünüyoruz. Mayer cinsi limonlar ilk önce iç piyasada tüketilmek üzere satışa çıktı. Limon hasadının başlaması ile birlikte ihracat kapıları da açıldı. Özellikle Balkan ülkelerinden Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya gibi ülkelere limonlarımız ihraç edilmeye başladı. Bu üreticinin yüzünün güleceğinin işaretidir’’ dedi.

"Kilosu 2 liradan satılıyor’’

Mayer cinsi limonların hasadı devam ederken şuanda dalında kilosu 2 liradan alıcı bulduğunu kaydeden Şahin, ‘’Daha önce 50-60 kuruşa satılan Mayer limonların 2 liradan alıcı bulması demek bu yıl limonda altın yıl yaşanacağını göstermektedir. İlçemizin en büyük gelir kaynağından biri olan Limon’un para etmesi çiftçimizin de yüzünün gülmesi demektir. Çiftçi gülerse esnafımız da ilçe ekonomisi de rahatlar’’ diye belirtti.

"Teşvikler üreticiye verilsin’’

Hükümetin her yıl limona verdiği teşvikin artık üreticiye verilmesi gerektiğini vurgulayan EZO başkanı Rasim Şahin, ‘’Tüccara ve  ihracatçıya teşvik verinsin ancak teşvik mutlaka  üreticiye verilsin. Eğer teşvik üreticiye verilmez ise tüccara verilen teşvikten üreticinin cebine para girmiyor. Yetkililerden isteğimiz, limona verilen ton başına teşvik priminin çiftçinin kendisine yani üreticiye direkt olarak verilmesidir. Eğer çiftçimize verilirse daha  kaliteli ve daha güzel ürünler üretebilirler’’ şeklinde konuştu.

"Fabrikalar çalışmaya başladı’’

Limon hasadının başlaması ile birlikte ilçede faaliyet gösteren yaklaşık 15 limon paketleme fabrikasının çalışmalara başladığını ifade eden Şahin, ilçe ekonomisinin lokomotifi durumundaki limonun hasat sonrası paketleme fabrikalarına gelmeye başladığını kaydederek şöyle konuştu:

‘’İstihdam ve ekonomiye büyük kazanımlar sağlayan bu fabrikaların ayakta durması için limonun para etmesi ve çiftçinin kazanması gerekiyor. Limon üreticisi çiftçi kazanırsa Türkiye kazanır, Erdemli kazanır. Ben bütün çiftçilerimize bol kazançlı sezon diliyorum.’’

erdemli ajans erdemli ziraat odası limon teşvikler üreticiye verilsin
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi