Ve Ders Zili Çaldı
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıVe Ders Zili Çaldı

Erdemli’de 29 bin 500 öğrenci eğitime başladı

Ve Ders Zili Çaldı
Bu içerik 1867 kez okundu.

2017-2018 eğitim öğretim yılında Erdemli’de 29 bin 500 öğrencinin eğitim öğretim göreceği bildirildi. Yeni Eğitim Öğretim yılı nedeni ile Alata İlk ve Ortaokulunda tören düzenlendi. Törene Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, İlçe Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Derin, AK Parti ilçe Başkanı Mehmet Topçu, daire amirleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, yeni eğitim öğretim döneminde Erdemli genelinde 940 derslikte 29 bin 500 öğrencinin eğitim göreceğini bin 969 öğretmenin de görev yapacağını söyledi.

Erdemli genelinde eğitim görecek olan 29 bin 500 kişi adeta bir ilçe nüfusuna eşit diyen Kula, yeni eğitim öğretim yılında hem öğrencilere hem de öğretmenlere başarılar dilediğini söyledi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da yaptığı konuşmada, eğitim camiasına yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması dileğinde bulundu. Belediye olarak çocukların  sağlıklı ortamda eğitimlerini almaları için belediye olarak üzerlerine düşen görevi şimdiye kadar nasıl yaptılarsa bundan sonra da yerine getireceklerini kaydetti.

Erdemli Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin de yaptığı konuşmada, yeni eğitim-öğretim yılına, 940 derslikte toplam bin 969 öğretmenin görev yapacağını belirtti. Metin, okul öncesi eğitimde bin 863 öğrenci, ilkokullarda  2 bin 554’ü birinci sınıf olmak üzere toplam  9 bin 340, ortaokullarda  9 bin 742, ortaöğretimde ise  8 bin 514 öğrenci olmak üzere toplamda 29.459 öğrencimiz ile  eğitime başlamanın coşku ve heyecanı içinde olduklarını ifade etti.

Okullarımızın amacı; bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve bunları İnsanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli nesiller yetiştirmektir diyen Metin, ‘’Geleceği kuracak olan yeni nesillere hakları olan daha kaliteli eğitim imkânları sağlamanın yollarını bulmak. Milli birlik ve beraberlik duygularını güçlendirerek, ülkemizi çağdaş uygarlığın önemli bir unsuru hâline getirmek için, eğitimde kaliteyi artırmak, eğitimciler olarak hepimizin birinci meselesi olmalıdır.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan sosyokültürel, bilimsel ve teknolojik gelişmeler, öğrencilerin gelecekte toplumun üretken üyeleri olarak sahip olmaları gereken vasıf örgüsünü ve nitelik dokusunu da değiştirmiştir. İçerisinde bulunduğumuz çağda, öğrencilerin sahip olmaları gereken temel bilgi, beceri ve değerlerin yanı sıra bunları edinme sürecindeki farkındalıkları da önem arz etmektedir.

Ayrıca kazanılmış olan özelliklerin hayatın farklı alanlarında kullanılabilmesi için iyi bir donanım ve altyapıya sahip olunması da bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum, ülkemizin bugününden yarınlarına kendilerine büyük umutlar bağlanan gelecek nesillerinin daha donanımlı bir şekilde yetişmesi için müfredatların yenilenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Yenileme çalışmalarının başlamasında kalkınma planları, 64 ve 65. Hükümetlerimizin eylem planları, uluslararası ölçekte gerçekleştirilen sınavların sonuçları, farklı ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlar ile gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar etkili olmuştur. Sonuç olarak mevcut müfredatlar, öğrenme öğretme teori ve yaklaşımlarındaki yenilik ve gelişmeler doğrultusunda çağın gerekliliklerini, ferdin ve toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yenilenmiştir’’ diye belirtti.

Öğretmenlere de seslenen Metin konuşmasında şu öğütlerde bulundu: ‘’Öğretmenlik mesleğinin asıl amacı, çocuklarımızı uygarlığın yetişkin birer üyesi yapmaktır. Araştıran ve sorgulayan kendi kendine karar verebilen, kararlarının sorumluluğunu taşıyan, gelişen teknolojiyi yaşam biçimi haline getiren, eleştirmekle kalmayıp, çözüm üreten, yeni nesillere çağın gerektirdiği bilgi ve donanımını kazandırarak onları içinde bulundukları çağı anlayıp yorumlayabilecek bilgi düzeyine ulaştırmaktır. 

Sizlere emanet edilen çocuklarımızı Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında Türk milli eğitimimizin temel amaçları doğrultusunda  vatanını, milletini, bayrağını seven, İnsanî değerlere sahip nesiller yetiştirmek en temel göreviniz olmalıdır.’’

Öğretmenlerimiz çocuğunuzu en iyi şekilde tanıyarak onlara en iyi eğitim vermek için uğraş içerisindeler diyerek sözlerini şöyle tamamladı: ‘’Sizler de bu çalışmaya katkıda bulunmak için bizlerle ve öğretmenlerimizle sıkı bir iletişim içinde olun. Öğrencinizle ilgili bilinmesi gereken durumları öğretmenlerimizle paylaşın, sağlıklı bir iletişim, öğrencilerin başarılarını arttıracaktır.’’

Öncelikle amacımız Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, manevi, ahlaki, tarihi ve kültürel değerlerini taşıyan ülkesini, ailesini, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan ülkesine karşı ailesine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler yetiştirmektir vurgusunda bulunan Mehmet Metin, ‘’Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim-öğretim yılının tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize, eğitim çalışanlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim’’ şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından öğrenciler gösteriler sundu. Günün anısına toplu fotoğraf çektirildi.

erdemli eğitim öğretim
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu