Tanesi 20 Lira
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıTanesi 20 Lira

Ejder meyvesi hızla yayılıyor

Tanesi 20 Lira
Bu içerik 2538 kez okundu.

Avrupa’da 'ananasın krallığına son veren meyve' olarak anılan, halk arasında da Ejder Meyvesi olarak bilinen Pitahaya meyvesi  Mersin’in Erdemli ilçesinde alternatif ürün olarak hızla yayılmaya başladı.

Üreticiler domates ve limona alternatif olarak diktikleri Ejder Meyvesinin tanesini 16 ile 20 lira arasında satıyor.  
Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, alternatif ürün olarak dikimi yapılan Pitahaya meyvesine ilginin ilginin hızla arttığını söyledi.

Ziraat odası olarak üreticileri bitki çeşitliliğine yönlendirdiklerini kaydeden Şahin, ‘’Bitki çeşitliliğinin zenginleştirilmesi açısından üreticilerimize tavsiye ediyoruz. Ejder meyvesi gibi tropik meyveler piyasalarda az bulunmasına rağmen büyük ilgi görüyor ve geliri de çok iyi. 1 adet ejder meyvesi seralarda yetiştirilen 20 kilo domatesin fiyatına eş değerde. İlk etabta  alıcı bulunur mu diye endişe ile bakılan ejder meyvesi adeta yok satıyor. Bir dönüm serada domates yetiştirildiğinde ortalama 30 bin lira elde edilirken ejder meyvesinden elde edilen para ise 80 bin lirayı buluyor. Tüm çiftçilerimize bu ürünü tavsiye ederken meyvenin mutlaka tadılmasını istiyoruz’’ dedi.

1 dönüm serasında yetiştirdiği patlıcanların para etmediğini görerek yerine  ejder meyvesi diken üretici Gani Yıldız, yetiştirdiği ejder meyvesinin içinin beyaz olanlarının tanesinin 16 liradan, içerisi kırmızı olanların fiyatının ise 20 liradan dalında alıcı bulduğunu belirtti. İçi kırmızı olan meyvenin aromasının tüketiciler tarafından daha çok tercih edildiğini vurgulayan Yıldız, ‘’Denemek için diktiğimiz ejder meyvesini artık bundan sonra çoğaltacağız. Bu meyvenin masrafı domates, salatalık ve patlıcan’a karşın o denecek kadar az. Domatesin bakımı çok zor ancak para etmiyor. Ben seramda domates yerine ejder meyvesi diktim ve çok memnunum. Diğe üreticilerimizi de bu üründen dikmeye çağırıyoruz’’ diye konuştu.


İthal edilen ejder meyvesinin büyük marketlerde yüksek fiyatla satıldığını anlatan Yıldız, "Büyük marketlerde rengine göre meyveler 600 ile 900 gram arasında geliyor ve 16 ile 20 arasında satılıyor. Meyve kopartıldıktan sonra tekrar çiçek açar ve 40-45 gün sonra yeni bir meyve daha verir. Bitkilerden haziran ve aralık arasında ürün alınabilir. 2, 3 yaşındaki 1 dönümlük bahçeden 32 bin adet meyve alınabilir" diye konuştu.

Meyvenin ana vatanının Tayland ve Vietnam olduğunu hatırlatan Yıldız, "Avrupa'da bu meyve, ananasın krallığına son verdiği ve çok popüler olduğu bilinmektedir’’ diye belirtti. 

erdemli ajans ejder meyvesi erdemli ziraat odası rasim şahin
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı