Okul Çantalarına Dikkat!
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıOkul Çantalarına Dikkat!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Pınar Müge Sarıkaya, ailelerin okul çantası alırken üzerindeki ‘çizgi film kahramanı’ resmini değil, sağlık için uygunluğunu dikkate alması gerektiğini söylüyor

Okul Çantalarına Dikkat!
Bu içerik 1771 kez okundu.

Yeni eğitim-öğretim yılı heyecanının en yoğun olduğu dönemde öğretmenler, öğrenciler ve veliler büyük bir heyecan yaşarken, bir konu çoğu zaman gözlerden kaçıyor: Çanta seçimi… Oysa okul çantalarının ağırlığı ve yanlış taşınması okul çocuklarında sırt ve bel ağrıları, uzun vadede duruş bozuklukları, kamburluk ve skolyoz (omurgada eğrilik)  gibi kalıcı problemlere yol açabiliyor.Medical Park Tarsus Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Pınar Müge Sarıkaya, özellikle küçük çocukların ailelerinin genellikle çanta seçiminde, çocuğun beğenilerine göre hareket ettiğini belirterek bir tehlikeye işaret ediyor: “Çoğu zaman çantanın üzerindeki çizgi film kahramanı fotoğrafı, çanta seçimini etkiliyor. Oysa çanta seçerken sağlık açısından ne kadar uygun olduğuna bakılmalı.”

SÜNGER DESTEĞİ OLMALI

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Pınar Müge Sarıkaya, okul çantası seçimi konusunda aileleri şu şekilde bilgilendiriyor: “Öncelikle, aileler okul çantası seçerken hafif malzemelerden yapılmış, yaklaşık 5 cm genişliğinde sünger destekli iki omuz askısı ve bel desteği olan, kalça ve leğen kemiğini saran kemeri olan çantaları tercih etmelidirler. Bel desteği, bel boşluğunu tam doldurmalıdır. Tekerlekli çantalar, sürüklenerek götürülebildikleri için sırt çantalarına iyi bir alternatif gibi gözüksede merdiven inip çıkarken bel ve omuzlara aşırı yük bindirebilir.Çok bölmeli çantalar sağladığı düzenin yanısıra, ağırlığı eşit dağıtarak sırta fazla yükün binmesini de engeller.”

YAŞLARA GÖRE ÇANTA AĞIRLIĞI

Dr. Sarıkaya’nın dikkat çektiği bir diğer konu ise okul çantasının ağırlığı. Çantanın, çocuğun ağırlığının yüzde 15 ini geçmeyecek şekilde ayarlanması gerektiğini kaydeden Dr. Sarıkaya şöyle devam ediyor: “12 yaşından küçük çocuklarda çanta ağırlığı en fazla 4 kg 12- 15 yaşındaki çocuklarda çanta ağırlığı en fazla 5 kg olmalıdır. Çanta içine kitap yerleştirirken ağır kitaplar sırta yakın konulmalıdır . Çanta her iki omuzda taşınmalıdır, böylece her iki omuz eşit yük binmiş olur. Bununla birlikte askıların gerginliği yeterli olmalı, boyu ayarlanırken her iki omuzun biraz yukarısında olmalıdır. Ağır kitaplar çantanın sırt tarafına doğru konulmalıdır. Çocuk çantayı taşırken öne doğru eğilmemelidir.”

erdemli ajans medikal park okul çantalarına dikkat
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi