26 KASIM 2020 Perşembe 20:40
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-09-2017 18:59   Güncelleme : 18-09-2017 18:42

Erdemli'de Yılın İşadamları

Ortak Payda "Erdemli"

Erdemli'de Yılın İşadamları

Erdemli Belediyesi, ilçenin ekonomik gelişimine katkı sunmak, Kent dinamiğini harekete geçirmek, İlçeye yatırım yapılmasını sağlamak, İlçede istihdamı arttırmak, İş insanlarını özendirmek ve  Kentin planlı büyümesi için iş insanları arasında birlik ve beraberliği sağlamak amacı ile ilk kez ‘’Erdemli iş insanları ödül töreni’’ düzenledi.

Ödül töreni siyaset ve iş dünyasını bir araya getirdi.

İş adamlarını belirlemede, Erdemli Vergi Dairesi, İŞ-kur, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ziraat Odası ve Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği görev aldı.

Seçici kurul, ‘’Yılın İşadamı, Yılın İşkadını, Yılın İşvereni, Yılın Girişimcisi, Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Toplumsal Katkı Ödülü, gibi 7 kategoride değerlendirme yaptı. Yapılan seçim sonucunda, ödüle layık görülen işadamları belirlendi. Ödüle layık görülen işadamlarına ödülleri Wonasıs Otelde düzenlenen törenle verildi.

Ödül töreni öncesi konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ödüllerin seçimine belediyenin müdahil olmadığını seçimi tamamen bağımsız seçici kurulun yaptığını söyledi.

Toplumların gelişmesinde en önemli unsur çalışmak, üretmek ve değer katmaktır diyen Tollu, ‘’İnsanların hem bireysel hem de sosyolojik olarak büyüyen bir ivmeye sahip olabilmesi için istikrar en önemli koşuldur. Tüm bunların yanı sıra üreten, çalışan ve değer katan herkes madden olduğu kadar manen de desteklenmelidir. İşte bu sayede toplumsal güçten bahsedebiliriz.

Erdemlimizin gelişimine bir nebze de olsa katkı sunmak, ilçemizin güçlü bir yapıya kavuşmasını desteklemek amacıyla Erdemli Belediyesi olarak ‘’Erdemli İş İnsanları Ödül’’ töreni düzenledik katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Öncelikle bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Belediyemizin ev sahipliğinde tertip edilen bu organizasyona Erdemli İş-kur Müdürlüğümüz, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğümüz, Erdemli Müftülüğümüz, Vergi Dairesi Müdürlüğümüz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Esnaf ve Sanatkarlar Odamız, Ziraat Odamız ve Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneğimiz seçici kurulda bizlere bağımsız olarak destek verdiler.

Bu kurumlarımız yapılan ilgili seçici kurulu oluşturmuşlar ve resmi kayıtlardan elde edilen verilere göre, son derece şeffaf bir şekilde 2017 yılında düzenlediğimiz bu organizasyonun birincilerini seçmişlerdir. 

Amacımız birilerini birinci seçmek, birilerini bir diğerinden üstün tutmak değildir. Sizlerin de olduğu gibi bizlerin de yani hepimizin ortak bir amacı vardır. O da büyüyen, gelişen Erdemli'dir.  Bu amaç doğrultusunda hareket etmeli, birbirimize destek olmalı, güç birliği yapmalıyız. Başka memleketimiz yok bizim. Havasını soluduğumuz, ekmeğini yediğimiz, para kazandığımız, nefes verdiğimiz bu memlekete, bu amaç doğrultusunda hizmet etmek bizlerin boyun borcudur. Gelin; kişisel çekişmelerimizi, siyasal ya da sosyal ayrışmışlıklarımızı bir kenara bırakalım. Gelin, bizi biz yapan değerlere, bu kente ve bu kentin insanlarına sıkı sıkıya sarılalım’’ dedi. 

Hepimiz bu şehrin insanları ile çalışıyoruz vurgusunu yapan başkan Tollu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bu insanlarımız ya yanımızda çalışıyorlar ya alışverişlerimizi bu insanlarla birlikte yapıyoruz ya da bu insanlarla en azından bu kentin sokaklarında selamlaşıyor, bir merhabanın tadına varıyoruz. Bizler, hepimiz bu kentin insanlarıyız. Bizler bu şehrin çok kıymetli parçalarıyız. Bu parçaların bir araya gelmesiyle toplum olabiliriz. Dolayısıyla birlik olmak, güçlü olmak varken neden ayrışalım ki? Bakınız ülkemizin etrafı bizim iyi olmamızı istemeyen düşmanlarla dolu. Onlar bile zayıf bir Türkiye için birlik içerisindeyken, biz onlar kadar akıllı değil miyiz? Gelin sevgili dostlar birlikten kuvvet doğar düsturundan hareketle, birbirimizi sevelim. Başka Erdemli, başka Mersin, başka Türkiye yok. Biz, beraber olmaya mecburuz.

Bu toprakların insanları çok çekti. Yeri geldi Kurtuluş mücadelesinde, yeri geldi Çanakkale’de, Kıbrıs’ta, yeri geldi hain terörle mücadele etti ama bir karış toprağını vermedi. Yeri geldi limonu para etmedi, domatesi satılmadı ama asla bu ülkeye, bu millete ihanet etmedi. Öyleyse bu şehrin yöneticileri, kanaat önderleri, iş insanları olarak çalışmak, çok çalışmak; bizler için hem bir onur hem de bir zaruret hali olmalıdır.

Bu duygu ve düşünceler etrafında, bu duygu ve düşüncelere vurgu yapmak için bir aradayız. Amacımız birilerini değil, hepimizi mutlu etmektir. Toplumun tamamının mutluluğu bizlerin bu topraklara olan güveninde ve bizlerin birlikteliğinden geçer. İşte bu organizasyonu bizler bunun için tertip ettik. Sizlerle buluştuk. Ödüller bu anlamda birer araçtır amaca ulaşmak içindir. Bu etkinlikle aynı zamanda siz değerli iş insanlarımızı teşvik etmeyi arzuluyoruz. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve sizlerin de desteği ile her yıl tekrar etmeyi planladığımız bu organizasyonun daha çok vergi, daha çok istihdam, daha çok hayır, daha çok girişimcilik ve yeniliklere vesile olmasını diliyorum. 

Ödül alan herkesi canı gönülden tebrik, başarılarının daim olmasını temenni ediyorum. Tatlı bir rekabet içerisinde bütün iş insanlarımıza da iş hayatlarında başarılar diliyorum. Katılımlarınız ve vurgusunu yapmak istediğimiz birlik ve beraberlik olgusuna desteklerinizden dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Unutmayınız; gerçek başarı bizlerin elinde.’’

Erdemli Kaymakamı Avni Kula da yaptığı konuşmada, böyle bir organizasyonu gerçekleştirmesinden dolayı belediye başkanı Mükerrem Tollu başta olmak üzere Erdemli'nin Erdemli işadamlarına teşekkür ettiğini belirtti.

Bu tür etkinliklerin gelişerek devam etmesinden yana olduğunu vurgulayan Kaymakam Kula, ‘’Artık dünya eksen değiştiriyor. Ekonomi yavaş yavaş batından doğuya kayıyor. Bunun sancıları da bazı ülkelere demokrasi ve insan hakları bahanesi ile saldırılar, bazı yerlerde iç karışıklıklar çıkartılarak çektiriliyor. Onun için bizim çalışmama gibi bir lüksümüz yok. Bayrağımızın dalgalanmasını sağlamak, özgür bir şekilde bu topraklarda yaşamak istiyorsak, daha çok çalışmalıyız ve üretmeliyiz. Özellikle de ekonomik alanda iş adamlarımızın daha çok gayretli olacaklarına tüm Türkiye’nin gelişeceğine yürekten inanıyorum. Ödül alan iş adamlarımızı da kutluyorum’’ dedi.

Yılın İş adamı:

Alata  Akaryakıt ürünleri, otomotiv, nakliyat ve inşaat limited şirketi Yönetim kurulu başkanı Hidayet  Şimşek.

Yılın İş Kadını:

Erdemli Üçüncü Noteri Nejla Yenilmez.

Yılın İşvereni:

Karagözler Gıda Lojistik Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karagöz.

Yılın Girişimcisi:

GÜRSA Arıcılık Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Salih Gürbüz.

Toplumsal Katkı Ödülü:

Ayyıldız Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı (Rahmetli) Mithat Topal adına oğlu Hakan Topal.

Sosyal Sorumluluk Özel Ödülü:

Açılan Aşevinden yüzlerce insanın istifade etmesini sağlamak amacı ile hazırlanan  proje ile Türkiye Diyanet Vakfı Erdemli Şube Başkanı ve Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu.

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri

Komşu Mağazaları Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Arslan, Sarılar Petrol yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, Proje Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Türker, Sinan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Yüksel Güngör. Erginler Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ergin, Özşenler Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, Doktor Şükrü Gönül, Durali Çevik, İşadamı Mehmet Gür ve İş Adamı Halil Eren.