29 EKİM 2020 Perşembe 16:53
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-09-2017 14:01   Güncelleme : 06-09-2017 17:50

Domates Üreticisi'nin Umudu Rusya Görüşmesi

Erdemli'li Domates üreticisi 14 Eylül'de yapılması planlanan Türkiye Rusya görüşmesine odaklanmış durumda

Domates Üreticisi'nin Umudu Rusya Görüşmesi

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, para etmeyen domateslerin yerlere döküldüğünü söyledi. Şahin, beraberinde Oda Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisi  Aydın Çiftçi ile birlikte ilçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Alibeyli mahallesine giderek açıkta  domates yetiştiriciliği yapan çiftçileri ziyaret etti. Şahin, bin bir emekle yetiştirilen domateslerin para etmemesi nedeni ile üreticilerin zor günler yaşadığını belirtti.

"Çiftçi 14 Eylül’ü bekliyor’’

EZO başkanı Rasim Şahin, üreticileri ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Erdemli’nin kırsal kesiminde 38 bin dönüm arazi üzerinde yaş sebze ve meyve üreticiliği yapılmaktadır. Bunun 28 bin dönümünde domates üretimi gerçekleştiriliyor. Erdemli’nin yüksek kesimlerinde çiftçilerimiz taştan ekmeğini çıkartmaya çalışıyor. Şuanda açıkta yetiştirilen domates hasadı başladı. Domates hasadı başladı ancak ürün para etmiyor. Domatesin kilosu dalında 50 kuruştan satılıyor. Bazı domates üretim merkezlerine ise tüccar gelmiyor. Çiftçimiz domateslerini satamadığı için domatesler toplanıp yere dökülüyor. Çiftçinin domatesi yerde kalıyor. İlçemizin yayla kesimlerinde üreticinin emeğinin alamaması, aile ekonomisine ve ülke ekonomisine büyük zarar veriyor.

Domates üreticilerimizin umudu artık 14 Eylül’de Türkiye-Rusya yetkililerinin bir araya gelerek domates konusunda anlaşmasına kaldı. Rusya kapısı açılır ihracat başlarsa domates üreticilerimizde sevinecek. İhracat kapıları açıldığında domatesin kilosu en az 1,5 – 2,00 lira arasında olacaktır. Şimdi üreticinin tüm umutları 14 Eylül tarihine bağlı. İnşallah görüşmeler olumlu geçer ve üreticilerimizin yüzü güler’’ dedi.

‘’Domatesler yere dökülüyor’’

Erdemli’nin Alibeyli mahallesinde domates üreticisi Mehmet Yıldız ise, domates fiyatlarının çok düşük ve alıcısının olmaması nedeniyle perişan halde olduklarını söyledi.

Tarlaya ektiğimiz domateslerimizin hasadına yeni başlanılmasına karşın kilosu 50 kuruştan dahi alıcı bulmuyor diyen Yıldız, ‘’Tüccarlar mal almaya gelmez oldular. Bizlerde domateslerimizi topluyor, tarlanın bir köşesine döküp üstünü kapatıp alıcı beklemek zorunda kalıyoruz. Zaten girdi maliyetleri çok yüksek. Yetkililerimizden çiftçinin sorunlarına çare bulmasını bekliyoruz. Yoksa bu yıl halimiz perişan olacak’’ diye belirtti.

’Fiyat çok düşük’’

Erdemli’nin kırsal kesiminde yaş sebze ve meyvelerin hepsinin hasadına başlanıldığını belirten tüccar Ali Issı ise, hasad başlamasına rağmen ürünlerin para etmediğini bu nedenle de kendilerinin de alım yapmadıklarını kaydetti.

İhracat açılmadığı için iç piyasaya çalıştıklarını kaydeden Issı, ‘’Onun için fiyatlarda düşük oluyor. Kırsalda vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu domates üretimi yapıyor. O da para etmeyince üretici zor günler geçiriyor. İnşallah ihracat kapıları açılır, bizlerde çiftçiler de rahat eder’’ şeklinde konuştu.