EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-08-2017 12:45   Güncelleme : 29-08-2017 12:45

Çiftçi'nin Yardım Çığlığı

Erdemli Ziraat Odası çiftçilerin durumu bakanlara bildirildi

Çiftçi'nin Yardım Çığlığı

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Erdemlili çiftçilerin ürettiği ürünlerin düşük fiyattan  satılması, girdi maliyetlerinin yüksekliği ile teşvik primlerinin sadece ihracatçıya değil üreticiye de verilmesi yönünde hazırladıkları raporu başta Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Mersin Milletvekillerine ilettiklerini bildirdi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin imzasıyla ele alınan raporda şöyle denildi:

‘’İlçemiz Erdemli, ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Tarım ürünlerinin üretiminde limon ve domates lokomotif  ürünlerdir. Tarım sektöründen geçinen ilçemizde narenciye, sebze ve meyve fiyatlarındaki istikrarsızlık hem çiftçilerimizi hem de başka gelir kaynağı olmayan yöre halkımızı olumsuz etkilemektedir.

Son yıllarda yaşadığımız gerek uluslararası gerek yurtiçi sıkıntılar domates ve limon üreticilerinin düşük fiyatlar nedeniyle ekonomik zorluklar içerisine girmesine neden olmuştur. Üretimde kullanılan girdi fiyatları sürekli artarken, satış fiyatları düşmektedir. Ulusal basında çıkan haberlerde üreticiden 50 kuruşa alınan domatesin İstanbul’da 5 TL  civarında satıldığı görülmektedir. Bu haberlerinde hem üreticiyi hem tüketiciyi olumsuz etkilediğini görmekteyiz.

Bölgemizde bulunan yaklaşık 80 bin üretici ve bunlara bağlı zirai ilaç bayisi tarım makineleri bayileri ve hal esnafı üreticinin mali yükünü omuzlarında taşıdığı için iflas noktasındadır. Üreticilerimizin son yıllardaki sürekli zararlarından dolayı neredeyse tamamı borçlu durumdadır. Tarımda kullanılan girdilerin pahalı olması neticesinde çiftçilerimiz kullandığı kredileri ödeyemez duruma gelmiştir. 

Tarım sektörümüzün geleceği ülkemizin geleceğidir. Sektörde yapılacak iyileştirme ve destekler, ülke ekonomisi ve istikrarı için katkı sağlayacaktır. Milletin efendisi olan köylü ve çiftçinin refahı için gerekli çalışmaların biran önce yapılmasını ivedililikle Mersin ve çevresinde bulunan domates ve limon üreticilerinin sorunlarının asgari suretle çözülmesi için gereken önlemleri almanızı dilerim.’’

Öte yandan Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan vekili Ahmet Çalışkaner de, bu yıl çiftçinin ürettiği ürünü satamadığı için yaptığı masrafı dahi karşılamakta zorlandığını dile getirdi.

Domates ve diğer sebze meyve ürünlerinin para etmediğine dikkat çeken Çalışkaner, ‘’Kurban Bayramı arifesinde bu sıkıntılar içerisinde üreticilerimiz perişan halde. Bizim isteğimiz Devletin verdiği dönüm başına teşvik primlerinin üretim tonajına göre verilmesini istiyoruz. Bölgemizde 3-5 dönüm serası olan çiftçimiz bu teşviklerden pek fazla faydalanamıyor. Ama başka yerlerde bin-iki bin dönüm tarlası olan hemen tapuyu getirip milyonlarca lira teşvik alabiliyor. Biz çiftçiler, üretilen ürün başına veya kilosuna göre teşvik verilmesini istiyoruz. Hiç olmazsa üreticilerimiz ürettikleri kadar teşvik alabilirler diyerek, bu soruna çözüm bulunmasını bekliyoruz’’ diye belirtti.