29 EKİM 2020 Perşembe 17:23
YAŞAM
Giriş Tarihi : 20-08-2017 15:23   Güncelleme : 20-08-2017 16:37

Kızkalesi sahiline mavi bayrak

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi Mahallesi sahiline ‘’Mavi Bayrak’’ astı.

Kızkalesi sahiline mavi bayrak

Kızkalesi’nde düzenlenen ‘’Mavi Bayrak’’ asma töreninde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'in Akdeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden biri olduğunu söyledi.

Mersin’in ülke ekonomisine olan büyük katkısının yanında kendi göstermeye başlayan kent, birbirinden güzel mavi bayraklı plajları, muhteşem doğası,  tarihi ve turistik yerleriyle her yıl milyonlarca turistin ilgi odağı il olduğunu belirterek şöyle konuştu:

‘’Türkiye’nin en güzel ve nitelikle denizine sahip olan Mersin Türkiye’nin 321 kilometre uzunluğu ile en uzun sahiline sahip bir il.  Bu kıyıların 108 kilometresi ise doğal kumlu plajlardan oluşuyor. Yaz tatili yapmak isteyenler için muhteşem bir alternatif. Büyükşehir sorumluluğundaki bu kıyılara mavi bayrak asmaya başladık bunlardan ilki de Kızkalesi sahiline kısmet oldu. Kızkalesi’ne asılan mavi bayrağı diğer sahillerimize de asacağız. Hepimiz iyi biliyoruz ki mavi bayrak almak kolay değil, bir defa arıtma tesisi olması gerekiyor arıtması olan ve kriterlere uyan sahillere bayrağımızı asacağız.’’

Mersin sahillerinde 33 noktada mavi bayrak asılabilecek nokta bulunduğunu bunlardan 7 tanesinin otellere ait olduğunu diğerlerinin ise büyükşehir uhdesinde bulunduğunu söyleyen Kocamaz, amaçlarının vatandaşı daha rahat ortamda denize girmelerini sağlamak diye belirtti.

Kocamaz, sahillere verilen hizmetler konusunda geçen yıl ilk olmasından kaynaklanan bazı aksaklıkların yaşandığını vurgulayarak, ‘’Geçen yıla oranla bu yıl sahilimiz daha tertipli düzenli ve sisteme adapte olmuş vaziyette ve daha kaliteli hizmet veriliyor. Otellerimizin birçoklarında mavi bayrak var, halk plajları olarak ilk mavi bayrağı  Kızkalesi’ne astık. İlkini Kızkalesi’ne astığımız mavi bayrağı diğer plajlarımıza da asacağız’’ dedi.

Sahilde Engellilerin denize girmeleri  için hazırlanan platformu da inceleyen Kocamaz, denize girmeye gelen  Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi Engelliler Derneği yetkilileri ile görüştükten sonra sahile mavi bayrağı engelliler ile birlikte asarak günün anısına fotoğraf çektirdi.