Afrikalı ormancılar keçi sağdı
















Advert



Advert
Advert


Günün Başlıkları



Afrikalı ormancılar keçi sağdı

Afrikalı ormancılar Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Sıraç Mahallesi Kabaardıç mevkisine yaylaya çıkan Yörüklerle keçi sağımına katıldılar.

Afrikalı ormancılar keçi sağdı
Bu içerik 2422 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğince yürütülen BM Çölleşme ile mücadelesi sözleşmesi (UNCCD) Sekreteryası tarafından da desteklenen proje kapsamında 19 ülkeden 30 ormancıya eğitim tarım hayvancılık ve ormancılık konularında eğitim verildi.

Eğitim kapsamında Afrikalı ormancılar Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Sıraç Mahallesi Kabaardıç mevkisine yaylaya çıkan Yörüklerle keçi sağımına katıldılar. 

Eğitim gezisine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Yardımcısı Mustafa Gözükara, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Erdemli Orman İletme Müdürü İsmail Çelik ve 19 ülkeden 30 ormancı katıldı.

Gezi kapsamında Erdemli ormanlık alanları sınırları içerisindeki ormanlık ve ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı bölgeler ve tarım arazilerinin işlenmesi, çalışmaları ve iş makinelerinin çalışma teknikleri ile sulama suyu konularında arazi gezisi yapılıp, bilgiler verilmesinin ardından yabancı ormancılar Yörük çadırında ayran içip, keçi sağdılar.

Eğitim ve teknik gezi ile ilgili gazetecilere bilgi veren Gözükara, 2016’da yapılan Afrika ülkelerine yönelik Arazi Tahribatının Dengelenmesi (ATD) Hedef Belirleme Çalıştayı’ndan sonra Orta Asya, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik bir ATD çalıştayını daha gerçekleştirmenin mutluluğu içinde Uluslar Arası Çölleşme İle Mücadele eğitimlerine başladıklarını söyledi.

Eğitim boyunca tarım ve tarımsal, ormancılık, kırsal kalkınma, yangınla mücadele çalışmalarını görme imkânımız oldu diyen Gözükara, ‘’Ülke olarak dünyada çölleşmeyle mücadele için bilgi paylaşımını bir borç olarak görüyoruz. 2017 yılı içerisinde şuanda 3. Gezimizi düzenliyoruz. 19 Ülkeden 30 ormancıya çalışmalar hakkında bilgiler veriyoruz. Ormanlık arazilerimizi gezerken de Toroslar’ ın zirvesindeki Yörük çadırını ziyaret ettik. Bu çadırlarımızda Afrikalı konuklarımız Yörük yaşamını da gördüler. Yörük kadınlarının keçi sağımına katılarak birlikte keçi sağımı yaptılar. Yörük kadınlarının  el yapımından özenle hazırladıkları keçi sütünden yapılan ayranları içtiler, birlikte anı fotoğrafları çektirdiler. Bu tür çalışmalarımız devam edecektir’’ dedi.

Ormancılık faaliyetine katılan Burkine Faso ülkesinden gelen Mure Uhunamure adındaki ormancı ise, ‘’Bizim ülke ile Türkiye’de ki ormancılık faaliyeti çok farklı. Burada ormanlara çok önem veriyorlar. Ormancılık her geçen gün daha da gelişiyor. Bu geziden çok önemli bilgiler elde ettik. Bizleri ağırlayan ve konuk ederek bilgi veren bütün ekibe teşekkür ederim diye belirtti.

Afrikalı ormancılara düzenlenen teknik gezinin ardından Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenen orman yangınlarına müdahale konularında bilgiler verildi yangın tatbikatı düzenlendi.

erdemli ajans orman işletme müdürlüğü afrikalı ormancılar keçi sağdı
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu