Avrupa Şampiyonu Dikeç, "Tokyo'da da hedefi onikiden vuracağım"
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıAvrupa Şampiyonu Dikeç, "Tokyo'da da hedefi onikiden vuracağım"

Madalya avcısı Yusuf Dikeç'in hedefi Tokyo'da olimpiyat şampiyonluğunu kazanmak.

Avrupa Şampiyonu Dikeç,
Bu içerik 1955 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Azerbaycan'da düzenlenen Ateşli Silahlar Trap-Skeet Avrupa Şampiyonası'nda 25 metre ateşlemeli tabanca erkekler kategorisinde altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu olan Yusuf Dikeç gözünü 2020 Tokyo Olimpiyatlarına dikti.

Çalışmalarını Akdeniz Oyunları Kapsamında Mersin’in Erdemli ilçesine kazandırılan Atış Poligonunda sürdüren Dikeç, günlük antrenman saatlerini 2’den 4 saate çıkarttığını söyledi.

Hedefinde Tokyo Olimpiyatları olduğunu belirten milli sporcu Yusuf Dikeç, en son 21 Temmuz- 4 Ağustos 2017 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Ateşli Silahlar Trap-Skeet Avrupa Şampiyonası 25 metre Center Fire (Merkez Ateşlemeli Tabanca) Erkekler kategorisinde 587 puanla altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu olma başarısı gösterdi.

2000 yılında atıcılık sporuna giren Dikeç, o tarihten bu yana uluslararası arenada Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor.

17 yıldır Türkiye adına katıldığı müsabakalarda 100’ün üzerinde altın, gümüş ve bronz madalya aldığını belirten Dikeç hedefinin 2020 Tokyo olimpiyatları olduğunu belirterek gazetecilere şunları söyledi:

‘’Daha önce Ata sporu Güreşe gönül sardığını ancak Jandarma Astsubay olarak göreve başladıktan sonra atıcılık sporuna katıldım ve 17 yıldır da bu sporu başarı ile sürdürüyorum. 2000 yılından bu yana katıldığım Avrupa ve dünya şampiyonalarından 20 tanesinden altın madalya alarak Türk bayrağını şerefle göndere çektirdim. En son katıldığım Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Ateşli Silahlar Trap-Skeet Avrupa Şampiyonası'nda 25 metre ateşlemeli tabanca erkekler kategorisinde altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu oldum, altın madalya koleksiyonumda eksik olan Tokyo Olimpiyatlarında altın madalyayı  alarak koleksiyonumu tamamlamak istiyorum. Şimdi hedefimde Tokyo Olimpiyatları var.’’

Atıcılık Sporunun bir ata sporu olduğunu bu nedenle de bu sporun özellikle gençlere sevdirilmesi gerektiğini belirten Dikeç, ‘’Son yıllarda Ata sporumuz atıcılığa ilgi sevindirici derecede arttığını görmekteyiz. Ben bu spora başladığımda böyle bir sporun varlığını bile bilmiyordum. Ancak şu anda gerek spor kanalları gerekse yazılı ve görsel basın sayesinde bu spor dalı sevilmeye ilgi gösterilmeye başlandı. Öyle ki Erdemli Atış Poligonu Avrupa ve Orta Doğunun en büyüğü. Uluslar arası bir poligon. Böyle güzel bir poligondan şampiyonların çıkmasını arzuluyorum. Eminim ki bizden sonraki nesiller ata sporumuz atıcılıkta daha büyük başarılara imza atacaklardır’’ dedi.

17 yıl önce atıcılık sporuna başladığı günden bu yana çeşitli dallarda 84 kez Türkiye şampiyonu. 8 kez Türkiye ikincisi, 4 kez de Türkiye üçüncüsü olduğunu belirten Dikeç, yine çeşitli dallarda finalli ve finalsiz 36 kez Türkiye rekorunu kırdığını ferdi olarak şu ana kadar büyük erkekler havalı silahlar Türkiye rekoru (591) puanla kendisine ait olduğunu kaydetti.

En son Azerbaycan'da düzenlenen Ateşli Silahlar Trap-Skeet Avrupa Şampiyonası'nda 25 metre ateşlemeli tabanca erkekler kategorisinde altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu olduğunu kaydeden Yusuf Dikeç, atıcılık sporunun Türkiye’deki geleceği konusuna da şunları dile getirdi:

‘’Ata sporumuz atıcılık ülkemizde yeteri kadar tanınmadığını görmekteyiz. Altın madalyalar arttıkça bu spor dalı da daha çok tanınmaya ve sevilmeye başlanacaktır. Önemli olan gençlere iyi örnek olup böyle bir sporun olduğunu onlara göstermek. Ben atıcılık sporu adına gelecekten ümitliyim.’’

Türkiye atıcılıkta kendisini 2013 yılında Mersin’de 17’incisi düzenlenen Akdeniz Oyunları ile bu sporu daha iyi tanımaya başladı. Mersin de Akdeniz Oyunları sayesinde böyle bir tesisi kazandı. Yusuf Dikeç olarak 50 metre de birinci 10 metrede de ikinci olmuştum. Burası Türkiye’nin en büyük ve uluslar arası standartlara sahip bir poligonu. Poligonumuzu önümüzdeki dönemde uluslar arası müsabakalara da açılacak. Burada kış sezonunda antrenman ve kamp yapmaları sağlanacak ve poligonumuz tam olarak işlerliğe sahip olacak diye belirtti.

-Başarı için disiplin şart-

Eğer yaptığınız bir işte disiplin yoksa başarı da yok diyen Dikeç, katılacağı müsabakalar yaklaştıkça uyku düzeninden antrenmanına kadar  her konuya dikkat etmesi gerektiğini belirterek, ‘’Yurt dışına genelde ferdi olarak katılıyoruz ancak arkamızda Toros dağları kadar yüksek ve sağlam Türkiye var. Katıldığım tüm müsabakalarda devletimin ağırlığını hissettim. Müsabakalara hep Türk milleti adına katıldığımın bilincinde oldum. Özellikle de altın madalya alarak Türk bayrağını göndere çektirip İstiklal Marşımızı okutunca daha da mutlu oluyorum’’ şeklinde konuştu.

Halen Erdemli Atış Poligonu tesis amiri olarak görev yapan Dikeç, Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Antrenörlük Bölümü mezunu atıcılık antrenörlüğü üzerine de Selçuk Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi