Bu Domates 4 Lira
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBu Domates 4 Lira

Erdemli'li çiftçiler çeri domatesi keşfetti

Bu Domates 4 Lira
Bu içerik 3032 kez okundu.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, özellikle lüks oteller, büyük avm’ler ve kahvaltı sofralarında kullanılan aroması nedeniyle tüketicileri tarafından tercih edilen “Çeri domatesi” kilosu 4 liradan alıcı buluyor.

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalışkaner, ilçeye bağlı Kayacı Mahallesinde çeri domatesi üreticilerini ziyaret ederek domates üreticilerinden üretim ve satışlar konusunda bilgiler aldı.

Normal domatesten 4 kat daha pahalı

Özelikle Büyük Şehirlerde, lüks otel ve restaurantlar tarafından alınan çeri domatesi, üreticisinin yüzünü güldürdü. İlçeye 20 km uzaklıkta bulunan Kayacı mahallesinde 2 dönüm serada çeri domatesi üreticiliği yapan İlker Gezer (36), normal sera domatesinden 4 kat daha fazla paraya satılan çeri domatesinin üreticisini sevindirdiğini söyledi.

Üretici Gezer; ‘’Benim geçimim domates üreticiliğine bağlı. Her yıl 5 dönüm serada domates üreticiliği yapıyorum. Daha önceleri serada normal domates üretiyordum ve masrafımı zor karşılıyordum. Bu yıl 2 dönüm serada denemek üzere domatesin çeri çeşidini diktim. Farklı aroması nedeni ile çeri domatesin taliplisi çok yüksek. Şuanda normal sera domatesinin kilosu 1 liradan satılırken çeri domatesinin kilosu ise serada 4 liradan satılıyor. Ben alternatif olarak başlamış olduğum çeri domatesi üreticiliğinden çok şükür kazancım çok iyi. Bütün üreticilere çeşit ve alternatif ürün yetiştirmelerini öneriyorum’’ dedi.

Çeri domatese lüks otellerden talep var

Çeri domatesi üretiminin yapıldığı serayı gezen Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalıkaner gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Çeri domatesini özellikle Lüks oteller tercih ediyor.  Özellikle yaz aylarında tatilcilerin çok olduğu otellerdeki müşteriler tarafından kahvaltıda tercih edilen çeri domatesi aroması ve A vitamini deposu olması nedeniyle büyük rağbet  görüyor.

İç piyasada ve ihracatta hiçbir zaman Pazar sorunu olmayan Çeri domatesinin üretiminde hiçbir ilaç kullanmadan ve tamamı organik olarak üretilen domatesler üreticilerini bu yıl sevindirdi. Kayacı mahallesinde  bin 500 dönüm arazide domates üreticiliği yapılıyor. Bunun 300 dönümünde çeri domatesi üreticiliği yapılmaktadır. Normal domatesin kilosu 1 liradan satılırken, çeri domatesinin kilosu 4 liradan alıcı bulmaktadır. İnşallah diğer üreticilerimizde tercih sebebi olan çeri domatesi üreticiliğine geçer ve çiftçilerimiz daha çok kazanır’’ dedi.

Emeğimizin karşılığını aldık

Çeri domatesi üreticisi Kadriye Gezer (30) ise, çeri domatesinin bu yıl kazandırdığını ve yüzlerinin güldüğünü söyleyerek, her yıl normal domates üreticiliği yaparken kazanamıyorduk,  bu yıl çeri domatesi yetiştirdiklerini belirterek, ‘’Çok şükür emeğimizin karşılığını fazlası ile aldık. Geleneksel domates yetiştiriciliği yerine çeşit üretmek daha karlı imiş’’ diye konuştu.

erdemli ajans çeri domates ziraat odası
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu