Bu Sese Kulak Verin
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBu Sese Kulak Verin

Erdemli'li domates üreticilerinden Canan Karatay’a domates tepkisi

Bu Sese Kulak Verin
Bu içerik 3832 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

İlçemizde domates üreticileri Prof. Dr. Canan Karatay’ın geçtiğimiz günlerde domates ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Şu anda üretilen domateslerde herhangi bir ilaç kalıntısının olmadığını ve vatandaşların rahat bir şekilde domates tüketebileceğini dile getiren üreticiler, Prof. Dr. Canan Karatay’ı domates serasına davet ettiler.

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalışkaner, ilçeye bağlı Kayacı mahallesinde serada domates yetiştiren üreticileri ziyaret ederek, domates fiyatları hakkında bilgiler alıp değerlendirmede bulundu.

‘Domates 50 kuruş’

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalışkaner gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdemli’de yaz aylarında yüksek kesimlerde açıkta ve serada domates üreticiliği yapıldığını belirterek,  ‘’Domatesin kilosu 1 liraya mal olurken şunda kilosu 50 kuruştan satılıyor. Domates üreticileri zor günler geçiriyor. Üreticilerimiz büyük borç altındalar. Gübre parası, sera masrafı, işçilik derken 50 kuruşa sattıkları domates’ten zarar ediyorlar. Çiftçilerimiz artık zarar etmesin. Rusya pazarı da kapandığı için domates üreticileri zaten sıkıntıda tüm bu sıkıntıdan kurtulmaya çalışan üreticinin başına bir de  Prof. Canan Karatay derdi çıktı. Karatay’ın “Bu zamanda çıkan domates yenmez kızarmaz ve yenmez. Eylül ayında domates tüketin. Şimdi yerseniz kansere yol açar “ gibi açıklamalar yapması, üreticilerimizi de büyük sıkıntıya sokuyor. Üreticilerimiz ürettiği ürünü artık arılı ve organik olarak üretiyor. Eğer domatese ilaç verirse o zaman arılar da ölür kalide de düşer. Bu domateslerde ilaç kalıntısı yoktur. Canan Karatay gelsin bu seraya girsin ve ne şartlar üretim yapıldığını görsün. Klimalı odadan açıklama yapmayla bu iş olmaz. Üreticileri de bir dinlesin’’ diyerek tepki gösterdi.

‘45 derece sıcakta çalışıyoruz’

Kayacı mahallesinde 5 dönüm serada domates üreticiliği yapan Fatma Cüce(36) ise; ‘’Zor şartlarda ürettiğimiz domatesin kilosu 50 kuruştan satıyoruz. 1 liraya ürettiğimiz domates 50 kuruştan satılırsa bizler nasıl hayatta kalacağız? Prof. Dr. Canan Karatay “bu mevsimde domates yemeyin. Domates bir meyvedir. Bu zamanda kızarma ve ilaçlı olduğu için kanser yapar” diye asılsız açıklamalarda bulunuyor. Bu açıklamalar bizleri derinden yaralıyor ve üzüyor. Böyle bir açıklama yapılamaz. Bizim domateslerimiz arılı ve ilaçsız. İlaç kalıntısı olmayan domates üretimi yapıyoruz. Temmuz ayının sıcağında dışarıda 30 derece olan sıcaklık serada 45 dereceye çıkıyor. Bizler 45 derece de domates üretiyor ve topluyoruz. Oradan konuşacağına Canan hoca gelsin bizim seraya girsin domates nasıl üretiliyor bir görsün. Canan Karatay hocayı seraya davet ediyoruz’’ vurgusunda bulundu.

Kayacı mahallesinde 8 dönüm serada domates üreticiliği yapan bir başka çiftçi Fatma Ersoy(65) ise, şöyle konuştu:

‘’Artık çiftçi bitmiş durumda. Domates fiyatları çok düştü. Serada kalmasın diye topluyoruz. Bu fiyatlarla çiftçi perişan hale geldi. 50 kuruşa satılan domatesler çiftçinin sonu olacak bu konuda yetkililerin feryadımızı duymasını istiyoruz.’’

Erdemli’de bazı üreticiler ise üzerinde domates olan domates salkımlarını sökerek tarlayı boşaltırken, Domates üreticileri ise Canan Karatay’ı protesto etmek için ellerine domates alıp yiyerek domatesin bu mevsimde zararlı olmadığını göstermeye çalıştılar. Bazı üreticiler ise nasırlı ve domates lekesi bulunan ellerini göstererek ne şartlarda üretim yapmaya çalıştıklarını dile getirdiler.

erdemli ajans domates canan karatay ahmet çalışkaner
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği