Altın Madalyalı Bal ‘Katar’ yolcusu
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıAltın Madalyalı Bal ‘Katar’ yolcusu

Adını 2500 rakımdaki Eğriçayır Yaylası’ndan alan altın madalyalı Eğriçayır balının bu yıl Katar’a ihraç edileceği bildirildi.

Altın Madalyalı Bal ‘Katar’ yolcusu
Bu içerik 3034 kez okundu.

2 kez dünyanın en iyi balı seçilerek altın madalya ile ödüllendirilen Eğriçayır balının üreticisi Celal Çay, ‘’Toroslar’ın zirvesinde ilk bal sağımını yaptık ve bu balları da bu yılın ihraç edilecek ülkesi Katar’a göndereceğiz’’ dedi.

Erdemli ilçesine 105 kilometre uzaklıkta bulunan Eğriçayır Yaylasında üretilen Bal, bu yıl Katar halkı tarafından tüketilecek. Ata mesleği olarak 300 yıldır balcılıkla uğraşan ve Eğriçayı Organik Bal üreticisi Celal Çay, 2500 rakımda bulunan kovanlarda inceleme yaptı.

Eğriçayır Bal üreticisi Celal Çay gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl havaların karlı ve bol yağışlı gitmesinden ve çiçeklerin daha erken açmasından dolayı arıların yoğun bir şekilde bal ürettiğini ve rekoltenin geçen yıllara göre 4 kat daha arttığını söyledi.

Çay şunları söyledi; ‘’Toros dağlarının zirvesinde 2500 rakımda yer alan Eğriçayır yaylasında yaklaşık 2 bin çeşit çiçekten bal alan arılarımız bu yıl çiçek çeşidinin artması ile birlikte bu çeşit sayısı yaklaşık olarak 2bin 500’e çıktı. Daha önce bu zamanlar bir kovandan almış olduğumuz bal ile şuandaki oran arasında büyük farklar var. Şuanda bir kovandan 1 teneke bal üretiyoruz. Arılarımız bu mevsimde çok çalışıyorlar. Bir kovandan şuanda 25 kilogram bal alıyoruz. Bu da son 6 yılın en yüksek rekoltesi olarak görülmektedir.’’

 

‘Yılın ilk balı Katar’a’ ihraç edilecek

 

Bu yıl balımızın aroması çok farklı diyen Çay, ‘’Sebebi ise kışın yağmurlu ve karlı geçmesinden dolayı çiçek çeşidimiz arttı. Eğriçayır Organik balına bu yıl çok talep var. Başta İsviçre, Almanya, Ürdün, Dubai, Azerbaycan, Arabistan ülkelerine ihraç ediyorduk bu yıl ilk defa Katar ülkesinden teklif aldık. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda bu yıl ilk balımız ve  ilk ihracatımız Katar’a olacak.

Eğriçayır balı organik olma ve kalitesi ile dünyada her iki yılda bir yapılan kaliteli bal yarışmasına katılıyor. Eğriçayır Balı’nın kaliteli ve yarışmalarda birinci olmasının nedeni ise, yüksek kesimde olması, çiçek çeşidinin fazla olması ve yazın kurak geçmesinden dolayıdır. Eğriçayır balı, dünya genelinde yapılan en iyi bal yarışmalarında binlerce çeşidin arasından son 5 yılda 2 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 üçüncülük elde etmiştir.

Bu bölgede üretilen ballarımıza talepler çok fazla. Ürün yetiştirmekte zorlanıyoruz. Amacımız kovan sayılarımızı arttırarak ürünlerimizi  arttırmak ve talebe karşılık vermek olacaktır’’ dedi.

‘Yeni markalar’’ çıkmalı

2 altın madalya alarak hem Türkiye’yi hem de Erdemli ilçesini kaliteli bal üretiminde tanıtan Celal Çay, kendileri ile birlikte daha fazla üreticinin yarışmalara katılarak marka ballar üretilmesi diyen Celal Çay, ‘’Yıllardır Türk balı üzerinde kötü bir imaj vardı biz ürettiğimiz kalitesi yüksek bal ile kötü imajı kırdık. Türkiye’nin altın madalyalı ballarının artması ve bu sürecin sürdürülmesi gerekir. Gönlümüz diğer balcılarımızın da yarışmalara katılarak kendilerini ispatlamalarıdır. Bu yıl dünya bal yarışmasının ev sahipliğini Türkiye’de yapılacaktır.  Arıcılarımızı bu yarışmaya katılmaya davet ediyoruz’’ diye konuştu.

erdemli ajans eğriçayır balı
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu