TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 11-07-2017 17:26   Güncelleme : 11-07-2017 17:26

Alata Araştırma Laboratuarı testlerden geçti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Toprak, Yaprak, Gübre ve Sulama Suyu Analiz Laboratuarı bakanlığa bağlı Referans Laboratuarı tarafından denetime tabi tutuldu. Enstitü bünyesindeki laboratuarın yıl boyunca yaptığı tüm çalışmalar onaylanarak doğruluğunun tescillendiği bildirildi.

Alata Araştırma Laboratuarı testlerden geçti

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş, laboratuarın enstitünün 1977 yılında kurulduğundan bu yana kendisini geliştirerek bölge çiftçisinin daha kaliteli ve bol verimli üretim yapabilmesi için hizmette olduğunu belirtti.

Keleş,  enstitü bünyesindeki laboratuarların öncelikli olarak kendi bünyesindeki araştırmaların analizlerini yaptığını ayrıca bölge çiftçisinin de taleplerine karşılık vererek yılda ortalama 40 bine yakın toprak, yaprak, gübre  ve sulama suyu numune analizi yapıldığını söyledi.  Keleş, analiz sonuçları üreticilere hem yazılı hem şifahi olarak bildirildiğini kaydetti.

Keleş, enstitü laboratuarının yıl boyunca yaptığı tüm çalışmaların bakanlığa bağlı referans laboratuarı tarafından teste tabi tutulduğunu ve tüm testlerden başarı ile çıkarak doğruluğunun yeniden tescillendiğini vurguladı.

Enstitü laboratuar bölüm sorumlusu Ziraat Mühendisi Rasim Arslan ise üreticilerin kaliteli ve bol verim almaları için yılda en az bir kez yaprak, iki yılda bir de toprak tahlili yaptırmalarını tavsiye ettiklerini belirterek, ‘’Özellikle bu mevsimde değişik bitkilerden örnekler alınarak analizleri yaptırılmalı. İçinde bulunduğumuz aylarda özellikle yaprağını döken tüm bitkilerin yapraklarından analizler yaptırılmalı. Narenciye için eylül -ekim ayında analiz yaptırılmalı. Enstitü olarak analiz sonrası çıkan sonuçlara göre gübreleme uygulamalarını tarif ediyoruz’’ diye belirtti.