Böyle Tatbikat Görülmedi
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBöyle Tatbikat Görülmedi

45 Derecede Tatbikat

Böyle Tatbikat Görülmedi
Bu içerik 1732 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimleri kapsamında Konya ve Mersin'de 5 günlük eğitime katılan Pan Afrika Ajansı Büyük Yeşil Duvar üyesi ülkelerin ormancılarına Mersin'in Erdemli ilçesinde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde tarımsal araştırmalar hakkında eğitim verildi, uygulama yapılan muz, bahçe bitkileri, süs bitkileri ve narenciye fidanlıklarında inceleme yaptırıldı.

Eğitim sonrası senaryo gereği çıkan yangına Mersinli ormancılar 45 derece güneş altında gerçek bir yangın ciddiyetiyle müdahalede bulunarak izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı. Yangında Afrikalı ormancılar yangın söndürme çalışmasına katıldı.

Afrika'da çölün yayılmasını önlemek amacıyla Büyük Yeşil Duvar  birliği adı altında bir projenin gerçekleştirildiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gözükara gazetecilere yaptığı açıklamada, birlik üyesi ülkelerin ormancılarına  Türkiye'nin eğitimler verdiğini belirtti. 

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü olarak özellikle Afrika ülkelerine yönelik uluslararası eğitimler düzenlediklerini kaydeden Gözükara,

‘’Bu kapsamda 2016 yılında Afrika Büyük Yeşil Duvar Birliği üyesi ülkeleriyle sayın bakanımızın talimatlarıyla bir protokol imzalandı. Bu kapsamda Afrika ülkeleri ve diğer ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Buradaki eğitimin amacı ise, Türkiye'nin ormancılık, tarım, erozyon ve orman yangınlarıyla ilgili tecrübe ve birikimleri arkadaşlarımızla paylaşmaktı. 13 ülkeden 31 misafirimiz var. Onlara bilgilendirme ve tatbikat yaptık" dedi. 

"Orman yangınları konusunda kritik bir aydayız"

Mersin Orman Bölge Müdürü  Mahmut Yılmaz ise orman yangınlarıyla ilgili kritik bir ayda bulunulduğunu ifade ederek, "Vatandaşlarımızdan isteğimiz ormana giriş çıkışlarında mutlaka ateşlerini söndürmelerini, kontrollü ateş yakmalarını, bizlerin gösterdiği yerlerde ateşlerini yakmalarını, özellikle sigara izmaritlerini söndürmelerini,  izmaritleri atmamaları, cam kırıklarını ormana bırakmalarını istiyoruz. Bu orman yangınları bir felaket" diye konuştu. 

"Orman yangınları sadece ormancıların işi değil, kamu kaynaklarını en iyi şekilde kullanmamız lazım" diyen Yılmaz, "Ormanlara hep birlikte sahip çıkmamız lazım. Bir ağaç kolay yetişmiyor. 100, 120, 150 yılda yetişen ağacı bir kıvılcım yok edebiliyor. Vatandaşlarımızdan daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Zor bir coğrafyada çalışıyoruz. Yangınlara erken müdahale etmemiz gerekiyor. Onun için ekiplerimizi arazı şartlarına göre konuşlandırdık. Bir yangına yaklaşık 10-15 dakikada müdahale edebiliyoruz. Vatandaşlarımızdan bu kritik günlerde bahçelerini temizlerken, anız yakarken çok dikkatli olmalarını, özellikle temmuz ağustos döneminde ateş yakmamalarını, bahçe temizliğini dikkat etmelerini, anızlarını kontrollü yakmalarını istiyoruz. Bizlere yardımcı olsunlar, biz onlar için 24 saat görev bilinciyle çalışıyoruz. Herşey milletimiz için " şeklinde konuştu.  

Konya ve Mersin'i kapsayan 5 günlük eğitim programına Burkine Faso, Çad, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Senegal, Sudan, Gambia ve Gine'den toplam 31 üst düzey ormancı katıldı. 

erdemli ajans yangın tatbikatı
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu