2. Kızkalesi Turizm Festivali başladı
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün Başlıkları2. Kızkalesi Turizm Festivali başladı

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Erdemli Belediyesinin destekleriyle ilk dört yılında ulusal, son iki yıldır ise uluslararası olarak düzenlenen Kızkalesi Turizm Festivali başladı.

2. Kızkalesi Turizm Festivali başladı
Bu içerik 2159 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Festival, geleneksel hale gelen Kızkalesi sahili kortej yürüyüşü ile başladı. Yurt dışı ve içinden gösteri grupları, folklar ekiplerinin de yer aldığı kortej, bandonun çaldığı marşlar eşliğinde yürüdü. Korteje Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan da eşlik etti.

Bakan Elvan “Kızkalesi Festivali, bir dünya etkinliğidir”

Festivalin açılışında konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kızkalesi'nin Akdeniz'e kıyısı olan 23 ülkenin değil, bütün insanlığın ortak değeri olduğunu belirterek "Bilinen insanlık tarihi içerisinde Akdeniz'in yeri, başka hiçbir denizin, hiçbir kıtanın, hiçbir şeyin dolduramayacağı değerdedir, zenginliktedir. Kızkalesi Festivali sadece Mersin'in, Akdeniz'in, Türkiye'nin etkinliği değildir. Bir dünya etkinliğidir" dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise yaptığı konuşmada Mersin’in zengin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, Mersin’in marka değerlerinin tanıtılması noktasında kentin tüm dinamiklerinin ortak çalışmalara imza atmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Vali Su, “Mersin’imizin turizm için değerlerini etkin olarak değerlendirmek ve Mersin’in turizmde hak ettiği noktaya gelmesinde amacıyla yürüttüğümüz ortak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, “Bizim tüm gayemiz Mersin”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasında Mersin’i sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı turizm merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini ifade ederek, “321 kilometrelik tertemiz sahil şeridi, benzersiz doğal güzellikleri ve tarihî değerleriyle Mersin’imiz, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kültür ve medeniyet kentlerinden birisi olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Deniz-kum-güneş üçlemesi dışında kültür, inanç, kongre, yayla, rafting, yamaç paraşütü, su sporları, kayak ve dağcılık gibi turizm çeşitlerini de sunabilecek potansiyeli bulunan ilimizin her yönüyle tanıtılması önceliklerimiz arasındadır” dedi.

Hayata geçirdikleri tüm hizmetlerde hedeflerinin Mersin’i bir adım daha öne çıkarmak olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, “Tüm bu gayretlerimiz; sahillerimizi uluslararası standartlara ve dünya turizm algısına uygun bir hale getirmek içindir. Mersin’imizi turizm kentleri arasında bir adım öne çıkarmak; turizm sektöründe öncü bir il düzeyine ulaştırmak içindir.” şeklinde konuştu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise yaptığı konuşmada festivalin Erdemli’nin ve Mersin’in tanıtımında önemli rol oynadığını ifade ederek, her yıl katılımın artmasından ve daha coşkulu bir festivale ev sahipliği yapmaktan duyduğunu memnuniyeti ifade etti.

Gökhan Tepe Kızkalesi’ni Çoşturdu

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Kateboard müsabakalarında dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Festivale katılan yabancı ülkelerin halk dansları topluluğu gösterisi ile renklenen festivalde ünlü pop sanatçısı Gökhan Tepe de katılanları, verdiği konser ile coşturdu.

Turizm konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, Mersin’in doğal, tarihi ve kültürel varlıklarını dünyaya tanıtmak, turizm bilinci oluşturmak ve iç turizmi canlandırmak amacıyla düzenlenen festivalde binlerce Mersinli deniz, kum, güneş, spor ve eğlencenin tadını çıkardılar.

 

erdemli ajans kızkalesi turizm festivali
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”