Yediyüz Kilometre Pedal Çevirdiler
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıYediyüz Kilometre Pedal Çevirdiler

Yerköprü Şelalesi için 700 km pedal çevirdiler

Yediyüz Kilometre Pedal Çevirdiler
Bu içerik 4094 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğu ev sahipliğinde bu yıl altıncısı düzenlenen ‘’Bolkarlar Bisiklet Şenliği’’ sona erdi. Bisikletçiler Yerköprü Şelalesine bisikletleri ile ilk kez inerek şelale önünde anı fotoğrafı da çektirerek anı ölümsüzleştirdiler. Şelale hakkında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük’ten bilgi aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün destek verdiği şenliğe Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğu üyeleri ile  Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Konya gibi illerdeki üniversitelerden 65 bisiklet sevdalısı katıldı.

Karaman ilinde başlayan şenlik Mersin’in Mut ilçesine bağlı Yerköprü şelalesinde son buldu. Bisiklet şenliğine katılan sporcular yaklaşık 700 kilometre pedal çevirdi. Bisiklet sevdalıları yol güzergâhında bulunan ören yerlerini de gezerek bilgi sahibi oldular.

Bisiklet şenliği ile ilgili bilgi veren Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Nüzhet Türker, şenliği son iki yıldır Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğinde sürdürdüklerini söyledi.

Bu yıl altıncısını yaptıkları şenliğin ana temasının ‘’Erken Hıristiyanlık’’ güzergahı olduğunu belirten Türker, şenliğe Karaman’dan başlayıp Mut ilçesine gelerek tabiat anıtı Yerköprü şelalesinde tamamladıklarını belirtti. Türker, 5 gün süren ve yaklaşık 700 kilometre pedal çevrilen parkurda yorgunluğun Yerköprü şelalesini gezdikten sonra soğuk sularda oyunlar oynayıp yüzülerek  atıldığını kaydetti.

Yerköprü şelalesinin mutlaka gezilmesi gereken saklı cennetlerden bir yer olduğunu ifade eden Türker, ‘’700 kilometre yol kat ettik tüm bu yorgunluğumuzu Yerköprü şelalesinde attık. Biz geçen yıl da Bolkarlar Bisiklet Şenliğini Çamlıyayla ilçesindeki kadıncık vadisinde yapmıştık: Şenliğe Mersin dışından katılan davetlilerimize bölgemizin güzelliklerini de tanıtarak bir bakıma turizm elçiliği yapıyoruz’’ diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük de yaptığı açıklamada, etkinlikle birlikte amacın başta Yerköprü Şelalesi olmak üzere bölgedeki tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması olduğunu belirtti.

Hazırlanan projelerle bu tür yerlerin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasını sağlamak olduğunu kaydeden Çörtük, şunları ifade etti:

‘’Bölgemizde tabiat anıtı birçok eserlerimiz var. Tabiat anıtlarının tanıtımını bu tür etkinliklerle sağlıyoruz. Mersin Bisiklet Topluluğu gerçekleştirdiği etkinlikle tarihi ve doğal güzelliği, fauna ve florası  ile tabiat anıtı ve cazibe merkezi  olan Yerköprü Şelalesinin tanıtımına da katkı sunuyor. Yerköprü Şelalesini görmeleri amacı ile tüm doğaseverleri buraya davet ediyoruz.’’

Yerköprü Şelalesine ulaşmak için İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden bir metre daha yüksek,  su seviyesinden 65 metre yüksekte olmasından dolayı büyük ilgi çektiğini vurgulayan Çörtük, ‘’Köprü ile şelale çok güzel uyum sağladı. Yerköprü’ye gelen köprünün de güzelliğini görmüş oluyor. Bu güzelliği görmek için bisiklet topluluğu da bisikletleri ile köprüden geçip şelaleye kadar pedal çevirdi, tribün köşkünde ise toplu fotoğraf çektirerek geziyi ölümsüzleştirdiler’’ şeklinde konuştu. 

erdemli ajans yerköprü şelalesi bisiklet
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”