Kızkalesi Bayramda doldu taştı
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıKızkalesi Bayramda doldu taştı

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Ramazan Bayramı tatili süresinin kısa olmasına rağmen Kızkalesi başta olmak üzere bölgedeki otel, motel ve pansiyonların yüzde 100’lük doluluğa ulaştığını söyledi.

Kızkalesi Bayramda doldu taştı
Bu içerik 2371 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Ramazan Bayramı değerlendirmesini yapan Çalışkan, Ramazan Bayramındaki doluluğun sezon süresince de yaşanması temennisinde bulunduklarını belirtti. Bayram nedeni ile turizmcilerin istenilen doluluğa ulaştığını kaydeden Çalışkan, iki aylık sezon içinde umutlarını yurt dışından gelecek olan gurbetçilere bağladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

‘’Temmuz ayı başından itibaren Avrupa ülkelerinde okullar tatile giriyor, çalışanlar da tatile hazırlanıyorlar. Ramazan bayramında üç günlük doluluk yaşadık ancak bu doluluğu uzun süre yaşatmamız gerekiyor bunu da gurbetçilerimizle sağlayacağımıza inanıyorum. Mersin’li turizmci ne zaman sıkıntıya düşse hep imdatlarına gurbetçilerimiz yetişti bu yıl da böyle olmasını ümit ediyoruz. Gurbetçilerimiz sahillere geldiğinde daha bir başka oluyor çünkü tatile gelen insanlarımız hem tatil yapıyor hem ziyaret yapıyor hem de para harcıyor. Ege ve Akdeniz sahillerinin Rus, Ukrayna, Modava ya da balkan ülkelerinden ziyaretçileri gelirken bize de gurbetçilerimiz geliyor bu da güzel. Ben turizmin iyi geçeceğine yürekten inanıyorum.’’

Turizmi festivalle canlandıracağız

UNESCO tarafından dünya geçici mirası listesinde yer alan Doğu Akdeniz bölgesinin turizmdeki Amiral Gemisi Kızkalesi’nin turizmden yeteri kadar yararlanamadığını vurgulayan Çalışkan, ‘’Eşi benzeri bulunmayan Kızkalesi’nin hem yurt içinde hem de yurt dışında tanıtmak ve buraya tatilcileri çekmek için yaklaşık 6 yıl önce başlattığımız bölgesel turizm festivalinin son iki yıldır uluslar arası  düzeye çektiklerini bunu yapmalarındaki amacın da bölgenin tanıtımına katkı sunmak içindir. Bu yıl 7-8-9 Temmuz tarihleri arasında dolu dolu geçecek olan ve  ikincisi gerçekleşecek olan Uluslar arası Kızkalesi Turizm Festivali’ne 8 ülkeden halk oyunları sanatçıları gelecek, Ziynet Sali, Gökhan Tepe ve Grup Kolpa gibi Türkiye’de ünlü sanatçılar da ayrı ayrı sahne alarak tatilcilere hoşça vakit geçirmelerine katkı sunacak. Festival bölge turizminin hareketlenmesine katkı sunacak, tatile gelen yabancılar üstü açık otobüslerle bölgedeki ören yerlerinin tanıtılması sağlayacak’’ dedi.

Kumdan heykeller

İkinci Uluslar arası Turizm Festivali kapsamında bu yıl Kumdan heykellerin de yapılarak festivale renk kasmanın sağlanacağını kaydeden Çalışkan, Kızkalesi’ne tatile gelen insanlarımız bir taraftan denizin, güneşin ve tatilin tadını çıkartırken diğer yandan da festival süresince sanatçıları dinleyecek ve kum heykelleri izleyerek tatilin tadına varmaya çalışacaklar. Biz kum heykellerin büyük ilgi göreceğini umut ediyoruz. Zaten kimi insanlarımız sanatçılar heykelleri yaparken önünde fotoğraf çektirme kuyruğuna giriyorlar’’ şeklinde konuştu. 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”